Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak bakımı hem güzel bir görünüm için hem de sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Gün içinde ellerimizle pek çok yere temas ederiz. El ve tırnak hijyeni yeterince sağlanmadığında el yüzeyi ve tırnak aralarında biriken bakteriler sağlığımızı tehdit eder. İyi bir bakımla temiz, sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olabiliriz.

 

Güçlü Tırnaklar İçin Neler Yapılmalı?

 

Sağlıklı ve güçlü tırnaklar için öncelikle tırnak temizliğine özen gösterilmelidir. Eski ojeler asetonsuz temizleyiciler kullanılarak temizlenmelidir. Tırnak kenarları ve el sabunla nazikçe ovularak yıkanmalıdır.

Tırnakların su ile uzun süre temasından kaçınılmalıdır. Suyla uzun süre temas eden tırnaklar zamanla etten ayrılmaya başlayabilir.

Oje öncesi koruyucu baz sürülmesi tırnakla oje arasında bariyer oluşturarak tırnağı korur ve ojenin kalıcılığını arttırır.

Temizlik yaparken, kimyasal ürünlerle temasta, bahçe işleri sırasında eldiven giyilmelidir.

Sürekli oje kullanımı tırnakları kurutabilir. Tırnakta sararmaya sebep olabilir. Ara ara tırnaklar dinlendirilmelidir.

El ve tırnaklar tıpkı yüzümüz gibi neme ihtiyaç duyar. Sık sık el kremi ya da bitkisel yağlarla (zeytinyağı, badem yağı) eller nemlendirilmelidir.

Tırnaklar iki haftada bir düzenli olarak keskin bir tırnak makası ile kesilmelidir.

E vitamininden zengin besinler tüketilmelidir.

 

Törpüleme ve Şekillendirme

 

 

Tırnakların törpü ile şekillendirilmesinde tırnak yapısına uygun şekiller tercih edilmelidir. Törpüleme için metal ya da renkli sünger törpüler kullanılabilir.

 

Badem Tırnak

 

 

 

badem-tirnaklar                                                                                                                                                             badem-tirnak

 

 

Badem şekli uzun tırnaklar için uygundur. Tırnaklar kenarlarından yan şekilde törpülenir. Ortada kalan kısım sivri bırakılarak badem şekli verilir. Badem tırnaklarda koyu renk oje tercih edilir.

 

Oval Tırnak

 

 

 

oval-tirnak

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın

Oval tırnak şekli tüm tırnak yapıları için uygundur. Tırnaklar uç kısımlarından hafif, kenarlarından daha fazla törpülenerek oval şekil verilir. French ve açık renkli ojeler oval tırnaklara çok yakışır.

 

 

 

Kare Tırnak

 

kare-tirnaklar                                                                                                                                                           kare-tirnak

 

Kare tırnak şekli için tırnaklar orta uzunlukta küt kesilir ve düz törpü yapılır. Nude tonlarda ojeler kare tırnaklarda hoş bir görünüm sağlar.

Şekillendirme işleminden sonra yumuşak sünger törpü ile tırnak yüzeyleri törpülenir. Böylelikle tırnaklar daha pürüzsüz ve parlak görünür.

 

Törpüleme sonrası parmaklar birkaç damla limon suyu eklenmiş ılık suda 5 dakika bekletilir ve tırnak etlerinin yumuşaması sağlanır. Yumuşayan tırnak etleri törpü kenarları ile geriye itilmelidir. Tırnak etlerinin düzenli olarak geriye itilmesi rahatsız edici kütikül görünümünü engeller. El kremi ile eller ve tırnak etleri nemlendirilir.

 

Oje Sürerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

oje-sürerken-nelere-dikkat-edilmeli

 

Oje uygulaması için öncelikle yeterince zamanınız olmalıdır. Aceleci davrandığınızda ve ojenin kurumasını beklemediğinizde istediğiniz sonucu alamazsınız.

Tırnak temizliği yapılmalı, varsa oje kalıntıları çkarılmalıdır.

Oje öncesi besleyici tırnak bazı sürülmelidir.

Oje rengi tırnak şekline ve ten rengine uygun seçilmelidir.

Uzun süre açık kalmış ojeler kıvamını kaybeder. Bayatlamış ojeler kullanılmamalıdır.

Oje üç fırça darbesi ile dipten tırnak ucuna tek hareketle indirilerek ince katman halinde sürülmelidir.

Tırnak kenarlarına taşan ojeler kulak çubuğu yardımıyla temizlenir.

Oje sonrası parlatıcı sürülerek ojenin tırnakta daha uzun süre kalması sağlanır.

Oje kurutucular tırnakların kendi nemini de aldığından kullanılmamalıdır.

 

İlgili Link: Manikür Nasıl Yapılır?

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative