Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar daha çok güneşe maruz kalmaktadırlar. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle ciltte bazı lekeler oluşmaktadır. Bronzlaşma uğruna güneşe çok uzun süre maruz kalmak güneş lekelerine davetiye çıkarmaktadır. Güneş lekeleri her cilt tipinde oluşmaktadır. Açık tenli insanlarda koyu tenlilere oranla daha sıklıkla görülür.

 

Güneş lekeleri sadece güneş ışınlarından kaynaklanır. Beslenme şekli, kullanılan ilaçlar da ciltte güneş lekelerine neden olmaktadır.  Güneş lekelerini önlemek mümkündür. Genellikle yüz, boyun ve omuz çevresinde güneş lekelerine rastlanmaktadır. Derin güneş lekelerinden kurtulmak için kimyasal peeling, lazer ya da mezoterapiden yararlanılır.

 

Güneş Lekelerini Önlemenin Yolları

 

Güneş lekelerini oluşmadan önlemek mümkündür. Alınacak birtakım tedbirler sayesinde güneş lekelerinin oluşma oranı oldukça düşüktür. Güneşin en tepede olduğu öğle saatlerinde mümkün olduğu sürece güneş ışınlarına maruz kalmamak gerekir. Güneşlenmeye çıkmadan bir süre önce koruyucu güneş kremi kullanmak lekeleri önlemek için birebirdir.

 

Koruyucu güneş kremini belirli aralıklarla tekrar tekrar sürmek etkisini arttırır. Güneş ışınları cildin nem dengesini bozar. Bu nedenle uygun bir nemlendirici kullanarak cildi nemlendirmek çok önemlidir. Kullanılan bazı ilaçların güneş lekesine etki ettiği kanıtlanmıştır. Güneş lekelerini önlemek için ilaçların azaltılması da bir çözüm yoludur.

 

Güneş Lekelerinden Kurtulmanın Doğal Yolu

 

Cilt lekelerinden kurtulmak için evde kolaylıkla uygulanabilecek cilt maskeleri vardır. Hem kimyasal olmayan hem de kimyasal olmamasından kaynaklanan yan etkilerinin olmaması doğal maskelerin tercih nedenidir.  Yoğurt maskesi, karbonat maskesi, sirke ve soğan maskesi rahatlıkla uygulanabilecek maskelerdendir.

 

Yoğurt maskesi; 1 adet yumurta akının köpük haline gelene kadar çırpılması sonucu 1 yemek kaşığı süzme yoğurt ve 2,3 damla limon suyu ile karıştırılmasından oluşur. Karışım cilde sürülür ve kuruduktan sonra ılık su ile temizlenir. Karbonat maskesi; 1 çay kaşığı karbonatı 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırılarak elde edilir. Karışım aynı şekilde kuruduktan sonra yıkanıp temizlenir.

 

Sirke soğan maskesi; 1 adet soğanın rendelenmesiyle ve yarım çay bardağı sirkenin karıştırılmasıyla oluşur. Soğanın suyu kullanılmaktadır. Bu maskeler uygulandıktan sonra bir süre bekletilmeli ve sonra cilt temizlenmelidir. İlgili Link: Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanlar daha çok güneşe maruz kalmaktadırlar. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle ciltte bazı lekeler oluşmaktadır.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative