Cinsel İsteksizlik

Cinsel İsteksizlik

Hem kadınların hem de erkeklerin yaşadığı en önemli cinsel işlev bozukluklarınınbaşın da Cinsel isteksizlik gelmektedir.  Cinsel istek kişinin Partneriyle cinsel deneyim yaşama isteğidir. Çiftlerden birinde bunu hissedilmemesi cinsel isteksizliğe neden olur.   Sağlıklı kişiler cinsel isteği ve cinsel hissi birlikte hissedirler. Ne oldu cinsel istek azaldı? Çiftler bunu birbiriyle paylaşabilmelidir. Cinsel isteksizlik yaşadıkları duruma neden olan her duygusu birbiriyle konuşmalıdırlar.  Buna rağmen çözülemeyen cinsel sorunlar için çiftler cinsel Terapiste başvurarak yaşadıkları cinsel işlev bozukluğu sorununun tedavisi konusunda destek almalılar.. Sebep fizyolojik ise Cinsel Terapist muayene sonrası kişiyi ilgili doktora yönlendirecektir. Eğer sorun psikolojikse hekim tarafından hazırlanan bir tedavi programı hazırlanır. Eşlerden birinde görülen cinsel problemde diğerinin ona kırmadan incitmeden yardımcı olması gerekir. Bu tedavi sürecinde eşin bunu kabul etmesi iyileşmesi açısından çok önemlidir.

 

 

Cinsel İsteksizlik Nedir?

 

Cinsel isteksizlik son yıllarda ülkemizde ve dünyada en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Dünya üzerinde yapılan araştırmalara bakıldığında neredeyse her 3 kadından ikisinin cinsel isteksizlik sorunu yaşadığı tespit edilmiştir. Cinsel isteksizliğin ne olduğunu tanımlamak gerekirse cinsel istek arzu ve motivasyon da her zamankinden bir azalma durumunun görülmesi veya yokluk olmasıdır. Bu sorunu yaşayan kadın ya da erkek aynı şekilde cinsel düşünce ve çeşitli fanteziler dede bir azalma ya da yokluk olması durumudur. Bu duruma tıp literatüründe Primer yani hipoaktif cinsel işlev sorunu denir. Eğer bu problem altta yatan bir hastalığa bağlı değilse kullanılan bir ilaç sonrası veyahut da başka bir cinsel probleme bağlı olarak bu sorunu yaşıyorsanız çok büyük bir problem sayılmaz. Pek çok kadın cinsel yaşamlarında ve evlilik hayatında partnerinin davranışından memnun olmadığını ve yaşadığı cinsel ilişki deneyiminden tatmin olmadığını ifade etmektedir. Kadınlar partneri ile yaşadıkları bu durumun cinsel isteksizlik olduğunu düşünüyorlar.  Aslında bakıldığında bu şikayetleri taşıyan pek çok kadının cinsel ağrı ve uyarılamama problemi yaşadığı, cinsel hayatlarındaki rutin ve eksiklikler olduğu ve hatta orgazm sorunları ile karşı karşıya oldukları anlaşılıyor.

 

Kadında Cinsel İsteksizlik

 

Kadınlarda cinsel isteği etkileyen dört ayrı evre vardır. Hamilelik, emzirme, adet öncesi gerginlik ve menopoz. Bu dönemlerin hepsi isteksizliğe sebep verebilir. Gebeliğin ilk üç ayı kadının hamileliğe uyum sağlama dönemi. Son üç ayda karnının büyümesi ve pozisyon olarak kadının zorlanması kadınlarda cinsel isteksizliğe yol açar. Kadının geçirdiği ameliyatlar, Meme kanseri depresyon, kullanılan ilaçlar, anti depresanlar, doğum kontrol hapları eşinin ona davranışları kadını cinsel ilişki fikrinden soğutarak isteksizliğe yol açabilir.

 

Erkekte Cinsel İsteksizlik

 

Erkeklerde kadınlara göre cinsel istek daha fazla olarak algılanabilir. Erkte yaşlanma yaşla birlikte fiziksel değişikliklerin ortaya çıkması kendini yaşlı görmesi kafasında oluşturduğu herhangi bir güvensizlik duygusu isteksizliğe neden olabilir. Bunun dışında erkekte sertleşme sorunu yaşıyorsa,  bu erkekte cinsellikten kaçınma ya da diğer bir seçenek isteksizliğe yol açabilmektedir. Erken boşalmakta partner memnuniyetsizliği varsa ve bunu herhangi bir şekilde ifade ediyorsa isteksizliğe yol açabilir. Primer Seconder Total ve Durumsal olmak üzere 4 tipte gözlemlenen cinsel isteksizlik türleri kişinin hayatında yaşadığı olumsuz durumların bir sonucu ise öncelikle bu sonucu oluşturan olumsuz faktörleri ortadan kaldırarak isteksizlik halini ortadan kaldırabiliriz.

 

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri

 

  • Metropol hayatının getirdiği yüksek stres düzeyi ve doğal yaşam ortamından kopuş
  • Kişinin geçmişinde yaşadığı ensest yada homoseksüel taciz durumları
  • Ergenlik döneminden önce yalnış bir cinsel etkinlik yaşanması
  • Performans Korkusu

 

Hem kadınların hem de erkeklerin yaşadığı en önemli cinsel işlev bozukluklarınınbaşın da Cinsel isteksizlik gelmektedir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative