Cilt Lekelerin Nedenleri

Cilt Lekelerin Nedenleri

Sağlıklı bir vücudun belirtisi sağlıklı bir cilt görünümüdür. Olumsuz hava şartları, çok soğuk havalar veya çok sıcak havalar ve rüzgâr gibi dış çevre faktörleri insanın cildini olumsuz bir şekilde etkileyebiliyor. Her ne kadar olumsuz hava şartlarından korunmak için bazı bakım kürleri veya bakım kremleri kullanılsa da bazı cilt sorunları oluşumlarının önüne geçilemiyor.

Ciltte matlaşmış  bir görünümün  veya kahverengi lekeler  görülmesinin bir çok sebebi olabilir. Çevresel faktörlerden kaynaklanabileceği  gibi karaciğerden kaynaklanan cilt problemleri olacağı da unutulmamalıdır. Ciltte oluşan lekelenmeler aynı zamanda bireyin psikolojisini bozabiliyor. Hayatın çeşitli dönemlerinde gelişen yaşam şartları, yanlış beslenme, genetik yapı, kirli hava gibi etkenler ciltte leke oluşumlarına sebebiyet göstermektedir.

 

Cilt Lekeleri İçin Çözümler  

 

Yaz mevsimi sonrası pek çok kişinin ortak problemi ciltte oluşan lekelerden kurtularak daha temiz bir cilt görünümü elde etmektir. Uzmanlara göre cilt lekeleri, melasma adı verilen derin cilt lekelerinden efelid olarak adlandırılan küçük çillenmelere ve lentiginler olarak adlandırılan ve yaş almaya ve güneşe bağlı oluşan cilt lekeleri olmak üzere pek çok cilt lekesi türü bulunmakta. Yaşadığımız tüm cilt lekesi sorunlarının temelinde genetik faktörler, yanlış ilaç kullanımı, hormonal sorunlar ve kişilerin blinçsiz şekilde güneşe mazur kalması yatar.

 

Cilt dokusunda bulunan melanin hücreleri cilde eşit derecede yayılım gösterir. Bu melanin hücreleri cildin bazı yerlerinde kümeler halinde toplanarak ben veya çil oluşturur. Cilt lekeleri karaciğer veya yaşlılık lekeleri olarak da bilinen çiller genellikle iyi huylu lezyonlardır. Bu lekeler genellikle kahverengiden koyu renge kadar değişebilir ve güneşe çıkıldığında daha çok belirginleşirler. Bununla beraber güneş etkisi olmaksızın oluşan lekeler de vardır.

 

Güneş lekeleri ile çiller karıştırılmamalıdırlar. Her iki türlü lekeler için de bir doktora görünmenin faydası vardır, doğum sonrası oluşan lekelenmeler de ciltte sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır. Ciltteki lekelerin tedavisinde kullanılabilecek sağlık bakanlığı tarafından onaylı birçok bakım kremleri bulunmaktadır. Aynı zamanda herkesin evde hazırlayabileceği doğal bakım kürleri de yapmak mümkündür.

 

Cilt Lekeleri İçin Lazer Tedavisi

 

Cilt Lekeleri için tedavi yöntemini belirlemeden önce mutlaka uzman bir doktora cilt muayenesi yaptırılmalıdır.  Çünkü doğru tedaviyi tespit edebilmek için genetik cilt yapımızı bilmemiz ve hangi cilt lekesi tipine daha yatkın olduğumuzun bir uzman tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Yine uzmanınıza danışarak son yıllarda leke tedavisi alanında olumlu etkileri kanıtlanmış , PRP mikro iğneleme yöntemleri ve mezoterapi işlemlerine ayrıca kimyasal peeling çözümlerine yönelebilirsiniz.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Göz Rengini Değiştirme | Alemi Kadın: […] İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği […]
2020-09-04 10:16:32
2020-08-31 14:44:34
Gece Makyajı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın: […] Arzu ederseniz göz çevrenize özel serum ya da extra
2020-08-31 14:34:06
Bal Maskesi İle Cildinizi Güzelleştirin | Alemi Kadın: […] Bay veya bayan ayrımı olmaksızın yaş ilerledikçe, ciltte yaşlılığa
2020-08-31 14:18:11
Kaş Kaldırma | Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri: […] Kaş Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:15:44
Kaş Jeli Nasıl Kullanılır | Alemi Kadın: […] Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:11:20
DMCA.com Protection Status Ada Creative