Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Neden Olur?  

Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Neden Olur?  

Her yeni doğan üç bebekten ikisinde görülen, sonrasında kendiliğinden geçen ancak yine de ciddi durumlara yol açabilecek olan bir hastalıktır. Yenidoğan sarılığına neden olabilecek genetik nedenler olduğu gibi yetersiz beslenme erken ya da geç doğum gibi birçok faktörler de yeni doğanın sarılığa yakalanma riskini artırmaktadır.

 

Anne karnında bebeğin aldığı oksijen miktarı düşüktür. Bu sebeple kemik iliği  daha çok çalışarak kana kırmızı rengini veren  alyuvar üretir. Doğum ile bebeğin vücudunda bulunan fazla alyuvarlar vücuttan atılmaya çalışılır. Bu sebeple vücutta bilirubin değeri yükselmeye başlar. Bebeğin kendi bilirubin seviyesi dengelemesi birkaç gün sürebilir. Yenidoğan sarılığı konusunda ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor ve belirtileri fark ettiğinde hemen uzman bir hekime başvurması gerekiyor.

 

Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Belirtileri Nelerdir?

 

Bebeklerin yeni doğan sarılığı kanda bir tür madde olan “Bilirubin” değerinin yükselmesi ile anlaşılır. Bilirubin yeni doğan bebeğin  deri ve yanakların içi, gözün beyaz kısmı gibi bölgelerde birikerek  bir çeşit  sarılık oluşturur. Kandaki bilirubin değerinin yükselmesi cilde sarı rengi verir. Yenidoğan sarılığı genelde doğumun ikinci günü başlar ve sonraki günlerde en yüksek seviyeye ulaşır. En yüksek seviyeye ulaşan sarılık 15. güne kadar giderek azalır.

 

Yeni doğan bir bebeğin vücudundaki sararma yüzünde başlayıp ardından boyun ve karın bölgesine iner. Daha sonra da bacak bölgesine sarılık yayılır. Bebeklerin gözlerinin beyazları artık sararmıştır. Ebeveynlerin yeni doğan bebeklerini  iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Yeni doğan sarılığını anlamak için bir başka yöntem de bebeğin burnuna hafifçe parmakla bastırıp parmak çekildiğinde bölgedeki sarılık belirtilerini gözlemlemek olacaktır. Eğer yeni doğan bebekte sarılık belirtisi başlamış ise hemen bir hekime danışılıp gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Bebeklerde Yenidoğan Sarılığının Çok ilerlemesi  Nasıl Etki Yapar? 

 

Yenidoğan bebeğin bilirubin seviyesinin yükselmesi bebeğin vücudundaki sarılığın artması ile gözlemlenebilir. Bebek çok uyumaya başlar ve beslenmeyi azaltır, hatta emmeyi bırakabilir.  Eğer bilirubin seviyesi çok yükselip bu durum anlaşılmamış ise beyin etkilenebilir, bebek daha tiz bir sesle ağlamaya başlar, başını sürekli geriye atar ve bu durum bebeğin havale geçirmesine sebebiyet verir. Yenidoğan sarılığı yükselen bebeklerde çoğunlukla zeka ve motor gelişim geriliği işitme görme kaybı sorunları oluşur.

 

Bebeklerde Yenidoğan Sarılığı Tedavisi  Nasıl Olur?

 

Yenidoğan sarılığı tedavisi genelde bebeğin ağırlığı ve kaç günlük olduğuna göre değişebilir. Öncelikle bir kan testi ile kandaki bilirubin seviyesi öğrenilir ve tedavi gerekip gerekmediği uzman çocuk hekimi  karar verir. Yenidoğan sarılığı genelde ilk iki hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu dönemde hekim kontrolünde sarılığın azalıp azalmadığı kontrol edilir.

 

Bilirubin  seviyesi yüksek ve düşmemiş ise Fototerapi denilen özel bir dalga boyuyla  ışık yayan lambalar altında ışık tedavisine ihtiyaç duyulur. Fototerapi yöntemi sarılığa neden olan  bilirubinin idrarda çözünerek vücuttan atılmasını sağlar. Eğer kan uyuşmazlığı sebebiyle bilirubin  seviyesi çok yükselmiş ise bebeklerin kan değişimi yapılması gerekiyor. Sarılığın seyrinde anne sütü çok önemli bir yer tutuyor. Bebeği olabildiğince  çok emzirmek, mümkünse bebek ilk doğduğunda anne sütü almasını sağlamak sarılığa yakalanma riskini azaltıyor.

 

Her yeni doğan üç bebekten ikisinde görülen, sonrasında kendiliğinden geçen ancak yine de ciddi durumlara yol açabilecek olan bir hastalıktır.
Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Göz Rengini Değiştirme | Alemi Kadın: […] İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği […]
2020-09-04 10:16:32
2020-08-31 14:44:34
Gece Makyajı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın: […] Arzu ederseniz göz çevrenize özel serum ya da extra
2020-08-31 14:34:06
Bal Maskesi İle Cildinizi Güzelleştirin | Alemi Kadın: […] Bay veya bayan ayrımı olmaksızın yaş ilerledikçe, ciltte yaşlılığa
2020-08-31 14:18:11
Kaş Kaldırma | Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri: […] Kaş Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:15:44
Kaş Jeli Nasıl Kullanılır | Alemi Kadın: […] Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:11:20
DMCA.com Protection Status Ada Creative