Barış Çiçeği

Barış Çiçeği

Barış Çiçeği hoş görüntüsü ile ortak yaşam alanlarına renk katan barış çiçeği zambakgiller familyasına ait çiçeklerden biridir. Çok sevilen lilyum çiçekleri ile aynı grupta olan barış çiçeği zarif ve naif görüntüsü ile yaşam alanlarında en çok tercih edilen çiçekli bitkilerdendir. Bu güzel çiçekler isminden de anlaşılacağı gibi özür dilemek amaçlı kullanılır. Beyaz rengi ile saflığın temsilcisi olan barış çiçekleri bulunduğu ortamda hoş bir koku ve görüntü sağlar.

Barış Çiçeği Nedir?

 

Beyaz çiçekleriyle eşsiz görünümü olan ve salonumuzda hızlı bir şekilde büyüdüğü bilinen barış çiçeğinin bilimsel adı; Spathiphyllum olarak geçer. Ortak yaşam alanlarında genelde dekorasyon amacıyla yetiştirdiğimiz bu güzel çiçekler  ev ve işyeri  ortamınıza  kolayca uyum sağlayıp bahar aylarında güzel görünüşü ve hoş kokuları ile bulundukları ortamın canlanmasına yardımcı olur. İlkbahar ve sonbahar aylarında çiçek açan bu bitki mevsim geçişlerine uyum sağlayan yapısı ile saksıda yetiştirilmeye elverişli çiçeklerden biridir.

 

Barış Çiçeği Faydaları

 

Barış Çiçeği Faydaları

Barış çiçeği olarak bilinen bu güzel çiçeğin en çok bilinen diğer isimleri; barış zambağı veya yelken çiçeği olarak bilinir. Dünya çapında spathiphyllum bilimsel adıyla bilinen barış çiçeği  parlak ve yemyeşil uzun yapraklarıyla dimdik duran gövde bölümündeki uç kısmında bulunan büyük  beyaz çiçekleri ile bakımı kolay olan çiçeklerden biridir.

Bakımı kolay olan bu çiçekler hakkında bilinmesi gereken bazı özellikler vardır. En çok bilinen özelliklerinden bazıları şunlardır:
Barış çiçeği fazla güneş almayan ve nemli ortamları çok seven bir çiçek türüdür. Bu yüzden bulunduğu ortamda pek güneş almayan bir yerde bulunması daha doğrudur.
Filizlenen köklerini ayırma işlemi yapılarak çiçeğin çoğaltılması mümkün olmaktadır. İlgili Link: Nar Çekirdeği Yağı

Yapılan bu işlem çiçeğin rahatlaması ve çiçeğin güzel bir şekilde büyümesi açısından oldukça önemlidir.
Soğuk havalarda dayanıklı olan barış çiçeği bütün mevsimlerde çiçeklerini açar ve gerekli bakımı yapılırsa bir yılın mevsimi boyunca çiçek açan çiçek türlerinden biridir.
Bulunduğu ortamın havasını değiştiren bu güzel çiçeklerin sigara gibi kötü kokuları yok etme özelliği bulunur. Kötü kokuları içine hapsederek etrafına hoş bir koku yayar.

Güzel kokusu ile dikkatleri üstüne çeken bu çiçekler bu nedenle en çok tercih edilen hoş kokulu çiçek türlerinden biridir.
Belli aralıklarla toprağına vitamin desteği yapıldığında çiçekler daha canlı ve daha bir güzel görüntü elde edecektir.

 

Barış Çiçeği Bakımı

 

Barış Çiçeği Bakımı

Bulunduğu her ortama kolayca uyum sağlayan barış çiçeği görünüm ve kolay bakımı açısından oldukça sık tercih edilir. Kolayca bakımı yapılan bu güzel ve hoş çiçekler bulunduğu bütün ortamların güzelleşmesine yardımcı olur. Güzel ve hoş kokan barış çiçeğinin bakımının yapılması çiçeğin her mevsim canlı kalmasını sağlar.

Bu çiçeğin bakımında en önemli konu toprak seçimidir. Toprağın mineral açısından bol ve zengin olması çiçeğin daha verimli bir şekilde büyümesi ve gelişmesine yardımcı olur. Mineral açısından zengin seçimi yapılan toprak çiçeğin hızlı büyümesini sağlayarak gelişimine katkıda bulunur.
Barış çiçeğinin bakımında önemli olan konulardan biri de sulama tekniğidir. Nemli ortamda bulunmayı seven bu güzel çiçeklerin bakımında sulama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Toprağın kuru olmamasına dikkat edilmeli ve bakımı yapılan barış çiçeğinin nemli ortamda yetişmesi sağlanmalıdır. Her mevsim çiçek açan barış çiçeği yaz mevsiminde sulanırken toprağının bakımı sırasında her gün sulanmalıdır.

Kış mevsiminde ise haftada bir ya da iki defa sulama yapılması sağlanmalıdır. Barış çiçeklerinin bakımı yapılırken sulamanın yaz mevsiminde her gün aynı saatte olması zorunludur. Oda sıcaklığı ısısında verilen sulama yapımı çiçeğin bakımı konusunda oldukça önemlidir. İlgili Link: Avokado Yaprağı

Barış Çiçeği hoş görüntüsü ile ortak yaşam alanlarına renk katan barış çiçeği zambakgiller familyasına ait çiçeklerden biridir.

 

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative