Yürüteçlerin Bebek İçin Önemi Nedir

Yürüteçlerin Bebek İçin Önemi Nedir

 

Yürüteç birçok geçmiş nesil bebekleri için günlük kullandıkları bir aksesuar idi. Yeni çalışmalar ise bu aracı tavsiye etmiyorlar. Kanada gibi bazı ülkelerde, yürüteç tamamen piyasadan kaldırıldı. Ama neredeyse tüm çocuklar bu araçla büyümüş ve herhangi bir hasar almadan yürüteç ile yürümeği öğrenmişler.

 

Yürüteç çocuk doktorları tarafından neden tavsiye edilmiyor?

 

Amerikan Academy of Pediatrics’e ve çocuğun sağlığı ve güvenliği için diğer kuruluşların söylediklerine göre, yürüteç çok sayıda ve çeşitli nedenlerle bebeklerin daha fazla kaza yapmalarına neden olabilir. Öncelikle, yürüteç kullanan çocuğun onu bir yetişkinin sıkı gözetimi altında kullanması gerekir. Çünkü eğer evde merdivenler varsa çocuk onlardan düşe bilir ya da çocuk için güvenli olmayan diğer odalara kolayca gidebilir.

Daha sonra yürüteç kullanımı bebeğe ilk adımlarını nasıl atma hareketlerini öğrenmek için pek fazla yardımcı olmuyor, daha ziyade hareketlerdeki dengeyi tutmada da yardımcı olmaz. Yürüteç bir çocuğun el ve ayaklarını kullanarak emekleyerek ilk adımlarını atması için geçtiği zor yolu kolaylaştırıyor ve bacak ve kolları eğitecek olanaklara sahip değildir.

 

Parmak uçlarına basarak yürümek!

 

Yürütecin kullanımındaki diğer sorun ayağın pozisyonundaki yanlışlıktır. Çocuklar biliyorsunuz ki, her zaman yürümeye başladığında bunu parmak uçlarında yapıyorlar.

Yürüteçte oturan bir çocuk yürümek için kendini itmesi gerekiyor. Bunu yapmak için de çocuk parmak uçlarında yürür. Bu zaman bacak kasları doğru inkişaf etmez ve çocuğun belli bir zamana kadar yürümesinde sorunlar yaşatır. Sonra, ek olarak doğru kasları güçlendirmek değil, zorunlu düzeltme normal yürüyüş bir alışkanlık getirir.

 

İlgili Link : Çocuk Modası

 

Düşmenin önemi!

 

Yürüteçte oturan çocuk kendi deneyimleri açısından yoksun olur: yürümeyi öğrenirken, bu çocuğun kendi güçleri ile bunu yapmak önemlidir. Bu yüzden de çocuğun kendi dengesini bulması ve yürümesi için düşüp kalkması gerekiyor.

Küçük dozlarda kullanıldığında yürütecin bir zararı olmaz. Ama tabii ki, bebeğinizin yürümeyi öğrenmeye başladığı zamanlarda genellikle onun elinin ulaşacağı yerlere tehlikeli eşyaları koymamanız ve mobilyaların dik taraflarının onları ezmemesine dikkat etmeniz tavsiye ediliyor

 

Yürüteç birçok geçmiş nesil bebekleri için günlük kullandıkları bir aksesuar idi. Yeni çalışmalar ise bu aracı tavsiye etmiyorlar.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative