Yalnız Değilsiniz, Vajinismus Hastası Olan Bir Çok Hemcinsiniz Var

Yalnız Değilsiniz, Vajinismus Hastası Olan Bir Çok Hemcinsiniz Var

Cinsel işlev bozukluklarından kadınlarda en sık rastlanan rahatsızlık Vajinismus olmaktadır. Ülkemizde görülme sıklığı Batı ülkelerine göre çok daha fazladır. Vajinismus hastalığına sahip olan kadınlar kendilerinde bir eksiklik olduğu düşündükleri için eşlerine karşı suçlu hissederler. Oysa bu bir çift hastalığıdır. Eş desteği çok önemlidir. Dolayısıyla vajinismus hastalığı ile karşı karşıya iseniz, öncelikle kendinize olan güveninizi kaybetmemeli ve bu hastalığı en yakın zamanda yeneceğinizi kendinize inandırmalısınız. Çünkü bu bir erteleme hastalığıdır. Kadın her gün akşam olmadan önce kararla kendine bugün cinsel ilişkiye gireceğim, başaracağım dese de akşam olduğunda bahaneler ile kendini cinsel ilişki fikrinden uzaklaştırır. Sabırlı ve bu konuda destek olan eş, vajinismus hastası bir kadın için en büyük şanstır.

Vajinismusun Tanımı

Vajinismus, cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişkiden korkma ve irade dışı kasılma hastalığıdır. Hasta cinsel ilişki sırasında kendini istem dışı kasar ve ilişkiyi engeller. Vajinadaki kaslar kişinin kontrol edebildiği kaslar değildir. Bu nedenle kadın bilerek kasılmaz. Fakat korku ve panik ile birlikte bacakları sımsıkı kapatma, partnerini itme gibi problemler ile karşılaşılabilir. Vajinismus hastalığının %90 nedeni tamamen psikolojiktir. İlk gece ve kızlık zarı hakkındaki şehir efsaneleri, etraftan çevreden duydukları kadının bilinç altına yerleşir. Bu nedenle bu konudaki olumsuz konuşmaları duymamanız gerekmektedir. Şehir efsaneleri olarak anlatılan hikayeler sadece abartıdan ibarettir. Kadının önceden yaşamış olduğu bir travma da vajinismusun sebebi olabilir. Bu durumda psikolojik destek ile birlikte tedavi edilmek, en doğru yaklaşımdır. Bazı kadınlarda kendi vücutlarını beğenmedikleri için psikolojik olarak cinsel ilişkiden uzak dururlar. Eşinizin sizi her halinizle sevdiğini unutmayın. Ki eşinizin sizi sevmesinden önce sizin kendinizi beğenmeniz ve sevmeniz çok daha önemlidir. %10’luk kısmında da bazı yapısal sıkıntılar görünebilmektedir. Bu yapısal sıkıntılar Kadın Doğum Uzmanı tarafından kolayca tespit edilebilir ve soruna göre tedavi anında uygulanır.

Cinsel işlev bozukluklarından kadınlarda en sık rastlanan rahatsızlık Vajinismus olmaktadır. Ülkemizde görülme sıklığı Batı ülkelerine göre çok daha fazladır.

 

Vajinismus %100 Tedavi Edilebilir

Evet, yanlış duymadınız. Vajinismus %100 tedavi edilir. Sadece sizin bu durumu kabul etmeniz ve tedavi için adım atmanız gerekmektedir. Bugün olur, yarın olur diyerek bu hastalığı yıllarca çekmiş çok sayıda kadın bulunmaktadır. Vajinismus tedavisi cinsel işlev bozuklukları konusunda eğitim almış Kadın Doğum Uzmanları ya da Psikologlar tarafından yapılabilmektedir. Cinsel terapiye eşlerin birlikte katılması çok önemlidir. Ayrıca bu konuda uzmanlar tarafından yazılmış piyasada çok sayıda kitap mevcuttur. Bu kitaplarda da tedavi adımları birebir anlatılmaktadır. Vajinismus hastaları bu kitapları okuyarak da büyük bir yol kat edebilirler. Fakat, tek başına yeterli olunmadığında mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekmektedir. İlgili Link ; Vajina Darlığı  Nedir

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus hastalığının en bilinen ve en çok gerçekleştirilen tedavi yöntemi psikoterapi yöntemidir. Öncelikle kadına gevşeme öğretilmektedir. Gevşeme egzersizleri ve nefes terapileri ile rahatlama teknikleri sizlere anlatılır. Videolar ve ses kayıtları ile evde gevşeme egzersizi yapmanız istenir. Ayrıca pelvik kasların kontrol edilebilir hale getirilebilmesi için Kegel egzersizleri de önerilmektedir. Kegel egzersizleri vajina kaslarını kontrol edebilmek için tut, bırak yöntemi ile vajinanın sıkılıp, bırakılmasıdır. Genel olarak tuvalet sırasında idrarın birkaç parçaya bölünerek yapılması hastadan istenir. Tuvaletinizi yaparken 3 – 4 parçada yapmanız, vajinanızı kasıp, bırakmayı öğrenmeniz anlamına gelmektedir. Kegel egzersizleri dışarıdan belli olmadığı için evde, iş yerinde, yolda, her yerde yapılabilmektedir. Bazı doktorlar tarafından akupunktur ve botoks tedavi yöntemleri de uygulanmaktadır. Fakat en çok bilinen yöntemler, parmak egzersizleri ve dilatatör egzersizleridir.

 

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative