Wbc Nedir

Wbc Nedir

Wbc İngilizce anlamı White Blood Cell yani beyaz kan hücresi olarak bilinir.  Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olup halk dilinde beyaz küre ya da akyuvar labratuar ortamındaki adı lökosit değeridir. Wbc vücutta oluşan bakteri ve virüslere karşı enfeksiyon oluşumunu engelleyen hücrelerdir. Wbc beyaz kan hücresinin sayısını ifade eder.

 

Kemik iliği içerisinde üretilen bir hücre olup kan dolaşımında hayatını sürdürür. Doktor kontrollerine gidildiğinde tam kan sayımı istendiğinde mutlaka yapılması istenen bir testtir. Beyaz kan hücre sayısı Wbc değeri teşhis tanı ve tedavide önemli rol oynar. Wbc değerleri insan vücudunda bulunan bakteri saldırılarına yenik düştüğü zamanlarda sayısal anlamda düşebilir ya da yükselebilir. Normal bir insan vücudunda olması gereken Wbc değeri mikro litre başına düşen miktar 4000 ile 10000 arasındadır.

 

Wbc Değerleri Neden Yükselir?

 

Vücutta bulunan enfeksiyon durumunu ölçmek için Wbc tarama testi yapılır. Kan yolu ile ölçülür. Test sonucu çıkan değerin yüksek yâda düşük olması vücutta oluşabilecek bir hastalığın teşhis edilmesi açısından önemlidir. Özellikle kanser hastalığı olan kişilerde sürekli olarak kontrol altında tutan bu değere göre hastaya kemoterapi yâda ışın tedavisi uygulaması yapılır. Wbc değeri ile ilgili yapılan testte değerlerin yüksek çıkmasının nedeni olarak birçok tespit yapılabilir.

 

Wbc değeri yüksek çıkıyor olması demek hastalıklı olmayan bir insanda olması gereken 4000 ile 10000 arasındaki lökosit değerinin olması gerekenden daha yüksek çıkması demektir. Hekimler Wbc yüksekliğini lökositoz olarak adlandırır.  Enfeksiyon rahatsızlıkları, anemi yani kan yetmezliği, alerjik ve sistemik rahatsızlıklar, iltihabı hastalık durumları, yanmış doku enfeksiyonu, lösemi yani kan kanseri, ya da psikolojik rahatsızlıklar Wbc yani beyaz kan hücreleri miktarının yükselmesi ile ilişkilendirilir. Yeni doğan bebeklerde Wbc değeri birkaç hafta içerisinde düşeceği bilinerek yüksek seyreder.

 

Wbc Düşüklüğü Nedir?

 

Wbc Tedavisi

Wbc değerleri normalin altında çıktığı dönemler olabilir. Wbc düşüklüğü normal yetişkin bir insanda olması gereken 1mm3 kanda 4000 ile 10000 arasında olması gerekirken bu değerden daha düşük bir bulguya rastlanması ile labratuar testinde ortaya çıkar. Tıp dilinde Wbc düşüklüğüne lokopeni adı verilir. Bunun nedeni ise yani Wbc değerlerinin beyaz kan hücrelerinin miktarının düşük olmasının en önemli nedeni otoimmum hastalıklardan kaynaklıdır.

 

Wbc Düşüklüğü Hangi Hastalıklara Yol Açar?

 

Beyaz kan hücresinin düşük değerlerde seyretmesi vücudun enfeksiyon ve bakterilere karşı savunmasız olmasına yol açar. Ayrıca bağışıklık sisteminin de iflasına neden olur. Wbc değerleri düşük olduğu zaman hekim bilgisi olmadan paniğe kapılmamak gerekir. İlk başta lösemi yani kan kanseri hastalığı akla gelse de birçok bulgudan dolayı bu değerin düşebileceği göz ardı edilmemeli ve hekim yönlendirmesine göre hareket edilmelidir.

 

Kemoterapi ve radyoterapi alan hastaların lökosit değerleri düşük çıkabilir. Bununla birlikte lupus, dalak ve karaciğer rahatsızlığı olanlarında Wbc değerleri düşük çıkar. Viral enfeksiyonlarda da sıklıkla beyaz kan hücrelerindeki hücre miktarlarının düşüklüğü ile karşılaşılır. Nezle, girip gibi dış etkenli virüslerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonlarında değerler düşük seyreder. İlik kanserleri ve iltihabi rahatsızlıklarda da değerler düşer.

 

Kullanılan tüm ilaçlarda wbc düşüklüğünün başlıca nedenlerinden biridir. Beslenme bozukluğu olanlar, romatizmalı rahatsızlıkları olanlar, verem hastaları, AİDS hastalığının baş düşmanı hiv virüsü de wbc düşüklüğü ile tanısı konulan hastalıklardandır.

 

Wbc İngilizce anlamı White Blood Cell yani beyaz kan hücresi olarak bilinir. Bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olup halk dilinde beyaz küre ya da akyuvar labratuar ortamındaki adı lökosit değeridir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative