Vajinismusun Belirtileri Nelerdir

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir

Vajinismusun birden fazla belirtisinden bahsetmek mümkündür. Bu rahatsızlık kadınların cinsel birleşme esnasında partnerini istememesi ve ilişkinin tamamlanamaması neden olmaktadır. Bunun yanında kadınların pet ya da tampon gibi vajinal ürünleri vajina içerisine yerleştirilen, kendi vajinasını, bakamaması, tedavi nedeni ile fitil kullanamaması en önemli belirtiler arasında görülmektedir. Bunların dışında kadınlar cinsel ilişki karşısında son derece isteksizdir.

 

Vajinismusun Nedenleri Nelerdir?

 

Vajinismusun nedenleri genel olarak psikolojik kaynaklı olduğu gibi bazı kadınlarda vajinanın kısa olması ya da vajinal enfeksiyonlar gibi sorunlardan da kaynaklanabilir yor. Özellikle genç kızlarda cinsel ilişkinin çok yanlış anlatılması ve kadınların bu süreçte yeterli bilgiye sahip olmaması İlerleyen zamanlarda vajinismus gibi bir rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Tedavisi olan fakat kadınların toplumdan ve doktordan çekinmeleri uzun yıllar bu rahatsızlığın tedavi edilmesinin önündeki en büyük engeldir. Bazen evliliklerin bitmesine kadar varan vajinismus hastalığı kadın yaşamında mutlaka tedavi edilmesi gereken ve uzman doktor desteği alınması gereken bir rahatsızlıktır. Vajinismus nedir sorusunun cevabı ve çok daha fazlası için doktorlardan bilgi almak da önemlidir.

İlgili Link : Rahim Kalınlaşması

Vajinismusun Çeşitleri Nelerdir?

 

 

Vajinismusun iki farklı türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi primer vajinismus bir diğeri ise sekonder vajinismustur. Primer vajinismus ilk defa cinsel ilişkiye girecek olan genç kızlarda görülen rahatsızlıktır. Daha önce hiç cinsel deneyim yaşamamış olan genç kızlar geçmişten gelen korkular ve çevrenin yanlış bilgilendirmesi sonucunda partnerleri ile ilişkiye girmekte zorlanabilirler. Bu durum yapısal durumdan kaynaklanabileceği gibi psikolojik durumlardan da kaynaklanabilir. Sekonder vajinismus ise daha önce cinsel deneyim yaşamış, hatta çocuk sahibi olmuş olan kadınlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu kadınlarda daha sonradan vajinismus rahatsızlığının ortaya çıkması nedenleri arasında zorlu doğum, ağrılı bir Jinekolog muayenesi, düşük ya da kürtaj durumu, cinsel ilişkiye zorlanma gibi faktörler bulunuyor.

 

Vajinismusun birden fazla belirtisinden bahsetmek mümkündür. Bu rahatsızlık kadınların cinsel birleşme esnasında partnerini istememesi ve ilişkinin tamamlanamaması neden olmaktadır.

 

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative