Vajinismus Nedir? Kimlerde Görülür

Vajinismus Nedir? Kimlerde Görülür

Vajinismus cinsel birleşme yolu denendiğinde görülen bir hastalıktır. Vajinayı çevreleyen kaslarda bireyin kontrol edemeyeceği ve engelleyemeyeceği şekilde kasılma meydana gelmektedir. Bu da cinsel birleşmenin kimi zaman imkânsızlaşmasına yol açmaktadır. Kadınlarda bu vajinismus hastalığı özellikle psikolojik etkiler göstermektedir. Cinsel organ ve çevresinde başlayan kasılma ve titremeler tüm vücuda yayılır.

 

Çarpıntı, terleme, bulantı durumu ve kusma, ağlama durumları da görülebilmektedir. Kadınların kiminde bu süreç hiç ilişki yaşanmasına izin vermeyecek şekilde gerçekleşebilmektedir. Kimilerinde ise, vajinal girişten sonra yaşanan ilişki ağrılı ve acılı şekilde gerçekleşmektedir. Vajinismuslu kadınlar, genelde cinsel organlarıyla ilgili kötü düşüncelere sahip olan kimselerdir. Vajinanın ya da kızlık zarının bir duvar şeklinde olduğu ve birleşme yoluyla bu zarda meydana gelecek büyük etkili zararlar olduğunu düşünürler.

 

Vajinismusun Görülme Sıklığı

 

Ülkemizde cinsellikle ilgili araştırmalar toplumsal baskı nedeniyle yeterli sayıda yapılamamaktadır. Yine de yapılabilen taramalardaki verilerin büyük çoğunluğunda kadınların ilk cinsel deneyimlerinde büyük bir acı ve cinsellikten kaçınma davranışı hissettikleri gözlemlenmektedir. %17 bandında araştırmaya katılan kadınların hala cinsel birleşme yaşayamadığı ya da yaşanan birleşmede sorunlar meydana geldiği ortaya çıkmıştır.

 

Bu da ülkedeki kadınların en az yarısının vajinismusla baş başa kaldığını göstermektedir. Cinsel eğitim almamış kadınların, bu denli korkuları olması doğaldır. Bununla beraber küçük yaşta travmatik şekilde tecavüz benzeri fiilere maruz kalmış kimselerde de bu durum görülebilmektedir.

 

Vajinismusun Nedenleri

 

Kadının cinsel ilişkide talep etmeme durumu vajinismusa sebep olabilmektedir. Geleneksel tutumunda bunda etkisi bulunmaktadır. Toplumsal cinsiyetçi rollerde kadın olmak, kız olmaktan daha zor şekilde lanse edilmektedir. Kızlık zarı kavramı namusun yegane belirtisi olmuştur. Bu durumda iken, erkeğin cinsellik ihtiyacı normal karşılanmıştır. Kadın ise cinsellik ihtiyacını belli edemedikçe, vajinismus gibi hastalıklar ortaya çıkmıştır.

 

Vajinismusun temelinde cinsel ilişkide yaşanacak acıdan duyulan korku bulunmaktadır. Bu da toplumsal anlamda kadın cinselliğinin ikinci planda kalmasıyla ilgilidir. Fakat ne gariptir ki, bekâret algısı üzerine eleştirilen kadının cinsel hayatında harika olması beklentisi yaygındır. Bu olasılığı yüksek bir durum değildir. Kadınlar da en az erkekler kadar cinsel eğitim almalı ve bu tür korkuların önüne geçilmelidir.

 

Vajinismus Kimlerde Görülür?

 

Vajinismuslu kadınlar arasında yaş, eğitim, statü gibi farklılıkların aslında çok önemi yoktur. Cinsel eğitim ve bireysel eğitimin doğru orantılı olmadığı toplumlarda bu gibi kadın cinselliğiyle ilgili rahatsızlık verici durumlar sıkça konuşulamamaktadır. Toplumsal kültür, gelenek ve göreneklerin tutucu olmasının da birey üzerinde etkisi bulunmaktadır.

 

Yani kısaca vajinismus cinsel eğitim almamış kimselerde görülmektedir. Kadın bedeninin yalnızca tahrik objesi olarak görüldüğü toplumlarda yaygın şekilde görülmektedir. Kadının cinsellikte kendini yetersiz hissetmesi psikolojik olarak travma benzeri rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca bu konuda bilinç düzeyi düşük olan erkekler tarafından da kadınlar suçlanabilmektedir. Cinsel eğitim almak kadınların en temel haklarından biridir.

 

Vajinismus cinsel birleşme yolu denendiğinde görülen bir hastalıktır. Vajinayı çevreleyen kaslarda bireyin kontrol edemeyeceği ve engelleyemeyeceği şekilde kasılma meydana gelmektedir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative