Vajinal Akıntıya Karşı Alınabilecek Önlemler

Vajinal Akıntıya Karşı Alınabilecek Önlemler

Vajinal akıntı hemen hemen her kadında görülen bir durumdur bunun farklı sebepleri vardır. Vajinal akıntı çoğu zaman normal bir durum olarak karşılanır. Normal olan vajinal akıntılar dışında sebepleri olan akıntılar da vardır. Her kadın hangi akıntının ne anlama geldiğini az çok bilir ve anlar. Şeffaf olan ağrısız akıntılar korku duyulacak bir akıntı değildir.

Bu akıntılar her kadının sürekli yaşadığı ve yaşaması gerektiği akıntılardır. Fakat çoğu akıntının farklı sebepleri olabilir. Eğer akıntınızda koku renk değişikliğini, kasıklarda ağrı ve hassasiyet varsa bunu ciddiye almak gerekir. Akıntı şikâyetleriniz ile mutlaka bir doktora başvurmalı ve tedavi olmalısınız. Farklı akıntıların farklı nedenleri olabilir, mantar, enfeksiyon, kanser, kist gibi bunları dikkate almalı gereken tedaviyi uygulamalısınız. Evde kendi bildiğiniz yöntemi uygulamak yerine ilaç tedavisi görmelisiniz.

 

Vajinal Akıntı Çeşitleri

 

Kanlı ya da kahverengi akıntı; genellikle regl başlangıcının habercisidir. Eğer adet döneminiz dışında bu akıntı meydana gelirse ve yakın zamanlarda partneriniz ile birliktelik yaşadıysanız hamilelik belirtisi olarak da bilinir.

Sarı veya yeşil renkte akıntı; bu akıntı normal olmayıp bir enfeksiyon belirtisidir. Bu tarz akıntılar genellikle kötü kokulu ve rahatız edicidir. Cinsel yolla bulaşmış olan bir hastalığın, enfeksiyonun belirtisidir. Hemen bir doktora görünmek gerekir.

 

Yumurta akı renginde ve sulu akıntı; bu akıntı genellikle kadınların yaşadığı normal akıntıdır. Her an gerçekleşebilir. Yumurtlama döneminde genellikle bu akıntı yoğun bir şekilde gelir. Hamilelik döneminde hormonların değişmesiyle artış gösterir. Partneriniz ile yaşadığınız ilişki sırasında yoğun olarak gelen bu akıntı, cinsel uyarılma akıntısıdır. Cinsel ilişkiyi kolaylaştırır.

Beyaz renkte vajinal akıntı; regl dönemi başlangıcı ve sonunda bu akıntının yaşanması çok normaldir. Ancak bu akıntı normal bir zamanda yoğun kıvamlı peynir gibi ve kokulu ise hastalığın habercisi olabilir. İlaç tedavisi görmeden geçmez.

 

Vajinal Akıntıya Karşı Alınacak Önlemler

 

Çok sık vajinal duş alınmaması gerekir. Kozmetik sabunlar kullanılmamalı bunlar kansere ve mantara yol açıyor. Ph değeri düşük olan sabunlar veya doğal yapım sabunlar tercih edilmelidir. Sentetik iç çamaşırlarınıza bir süre elveda diyerek pamuklu iç çamaşırları kullanmaya başlayın. İç çamaşırlarınızı kullanmadan önce kesinlikle ütünün en sıcak derecesinde ütüleyin her zaman. İç çamaşırlarını ütülemek, üzerinde ki mikropları öldürür, arındırır. Standart akıntılar için yapılacak bir şey olmadığı üzere iç çamaşırınıza geçmesini engellemek için günlük rahatsız etmeyici ince pedler kullanın. Vajinal enfeksiyonlara karşı önlem alın.

 

Vajinal Enfeksiyondan Korunmak İçin

 

Sigarayı mümkün derecede azaltın. Adet döneminde ilişki yaşamayın. Adet dönemi içeride ki pis kanları dışarı atan bir dönemdir, bu dönemde birliktelik yaşamak o pis kanları tekrar içeriye itmeye sebep olur. Çok sayıda farklı kişilerle yaşanan cinsel ilişkiler enfeksiyon kapmanıza sebep olacaktır. İlgili Link: Genital Bölge Beyazlatma Hakkında Merak Edilenler

Vajinal akıntı hemen hemen her kadında görülen bir durumdur bunun farklı sebepleri vardır. Vajinal akıntı çoğu zaman normal bir durum olarak karşılanır.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative