Vajina Darlığı Nedir

Vajina Darlığı Nedir

Kadın cinsel organı vajina, adet kanının dışarı atılması, cinsel haz ve doğum gibi işlevlerin yerine getirilmesini sağlayan bir kanaldır. Kızlık zarı hizasından başlayan ve yaklaşık 8-9 cm uzunluğa sahip olan vajina kanalı, bağ ve kas dokusundan meydana gelir. Bazı kadın bireylerde normalden daha dar olabilen vajina yapısı, cinsel ilişkinin ağrılı bir şekilde tamamlanmasına sebep olur. Vajina darlığı doğuştan gelen bir sorun olabildiği gibi sonradan da kazanılmış olabilir. Ancak doğuştan veya sonradan kazanılmış olan bu tür sorunlar vajina genişletme ameliyatları ile tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

 

Vajina Darlığının Nedenleri

 

Doğuştan dar ve sıkı bire vajinaya sahip olan kadın bireyler, cinsel ilişki sırasında yaşadıkları ağrılar sebebiyle fiziksel ve psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Vajinal darlığın sebepleri,

 

  • Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı yapıda olması,
  • Jinekolojik operasyonlar
  • Bölmeli vajina yapısı
  • Doğum sonrası edinilen vajinal darlık
  • Vajina daraltma ameliyatlarıdır.

 

Kızlık zarının kalın ve yüksek kenarlı olması 

 

Vajina darlığının sebeplerinden biri de bireyin anatomik yapısıyla alakalıdır. Kızlık zarının sert, yüksek kenarlı ya da kalın oluşu cinsel ilişki sırasında ağrılı haller yaşanmasına ve vajinismus sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tür durumlarda kızlık zarının alınması (hymenektomi) sorunun çözülmesine olanak sağlamaktadır.

 

Jinekolojik operasyonlar

 

Bazı kadın bireylerin geçirdiği barsak sarkması, rahmin tamamen alınması (histerektomi) mesane sarkması, rahim sarkması gibi ameliyatlar sonrasında vajina normalden daha fazla daraltılabilmektedir. Vajina genişletme operasyonları ile bu tür sorunlar sebebiyle kazanılan vajina darlıkları da tedavi edilmektedir.

 

Bölmeli vajina yapısı

 

Doğuştan gelen darlık sebeplerinden biri de, vajinanın sahip olduğu doğumsal yapıdır. Birey, vajinayı bölen ve daraltan bir perdeye sahipse, vajinadaki spektrum çıkarılarak genişletme ameliyatı yapılmalıdır.

 

Doğum sonrasında edinilen vajinal darlık

 

Vajinal yoldan, yani normal yolla yapılan doğumlar sırasında yapılan kesiler, plasenta anneden ayrıldıktan sonra yeniden dikilir. Dikme işleminin düzgün yapılmaması veya vajinal onarımlar sırasında vajina olması gerekenden daha daralabilir. Vajina daraltma ameliyatlarının gereğinden daha sıkı olarak yapılmış olması da, bireyin cinsel ilişki sırasında ağrı duymasına sebep olabilmektedir.

 

Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Kadın bireylerin cinsel yaşamları ve psikolojik yapılarına olumsuz etki eden vajina darlığı, genellikle lokal anestezi altında 30 dakika kadar süren ameliyatla tedavi edilebilmektedir. Ameliyat sonrasında vajina girişinde yeterli genişliğin sağlanması sebebiyle, cinsel ilişki sırasındaki ağrı ve acı hissi tamamen ortadan kalkmaktadır. Vajinanın doğuştan dar olması veya yokluğu durumlarında ise, vajinoplasti ameliyatı yapılması gerekir.

Vajina genişletme operasyonlarına nazaran daha uzun süren bu tür ameliyatlarda bireye yeni bir vajina kanalı açılmakta, kanal içerisine deri grefti koymak suretiyle yeniden kapanması engellenmektedir. Kızlık zarı genetik faktörlere bağlı olarak yüksek ve sert olan bireylere uygulanan tedavi yöntemi ise, kızlık zarının cerrahi yöntemlerle veya lazerle kesilerek çıkarılması şeklindedir.

 

Vajina Genişletme Ameliyatları Cinsel Hazzı Etkiler Mi?

 

Gerek doğuştan var olan, gerekse sonradan kazanılmış vajina darlıklarının tedavisinde genişletme ameliyatları sorunun kalıcı olarak çözümüne olanak sağlamaktadır. Cinsel ilişki aile bütünlüğünün sağlanmasında ve sağlıklı bir şeklide sürdürülmesinde büyük öneme sahiptir. Bu sebeple vajina darlığı sebebiyle yaşanan sorunların tedavisi ertelenmemeli, soruna kayıtsız kalınarak göz ardı edilmemelidir.

Vajina genişletme ameliyatlarının genital bölgeler konusunda uzmanlaşmış jinekolog hekimler tarafından yapılması halinde bollaşma sebebiyle cinsel hazzın azalması gibi bir durum söz konusu değildir. Tam tersine, kadının acı çekmesi ve ağrılı cinsel ilişkiler sebebiyle yaşadığı sorunların ortadan kalkması, eşlerin cinsel ilişkiye daha rahat girebilmesine olanak sağlamaktadır. İlgili Link: Lazerle Vajina Estetiği Nasıl Yapılır

 

Kadın cinsel organı vajina, adet kanının dışarı atılması, cinsel haz ve doğum gibi işlevlerin yerine getirilmesini sağlayan bir kanaldır.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative