Türkiye’de Görülen Kanser Türleri

Türkiye’de Görülen Kanser Türleri

Kanser sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, alkol ve sigaradan uzak durma gibi önlemlerle önüne geçilebilen bir hastalık olsa da genel olarak kimlerde ve neden ortaya çıktığı belirlenemeyen bir hastalık. Yani kanserin nedeni tam olarak henüz belirlenemedi. Dolayısıyla tedavisi de kesinleşmedi. Türkiye’de her yıl düzenli olarak yapılan araştırmalara göre kansere yakalanan ve ölen hastalar daha çok erkekler. Hastaların yüzde elli altılık kısmı erkeklerden oluşuyor. Kadınlarda bu oran düşse de Türkiye kanser vakalarının en çok görüldüğü ülkelerden birisi. Ülkemizde en çok rastlanan kanser türleri hakkında aşağıda bazı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Erkeklerde Görülen Kanser Türleri 

 

Türkiye’deki erkekler en çok akciğer kanserine yakalanıyor. Daha sonra ise prostat kanseri geliyor. Bu sıralamayı takip eden ve erkeklerde en çok görülen diğer kanser türleri ise kolon, mide ve mesane kanseridir. Dünya genelinde en çok görülen kanser türleri de akciğer, kolon ve prostat kanseri. Özellikle akciğer kanseri ölüm oranının yüksek olduğu bir kanserdir. Türkiye’de kadınlarda da çok görülen bu kanser türü hala en sık rastlanan kanser hastalıkları sıralamasında ik sırada yer alıyor. Diğer kanser türleri de ölümcül sonuçlara yol alsa da hastanın fiziksel özellikleri ve tedavi sürecinde erken teşhis gibi faktörler bu durumun önüne geçebiliyor.

 

Kadınlarda En Çok Görülen Kanser Türleri

 

Türkiye’deki kadınlar en çok meme kanserine yakalanıyor. Bu yüzden mamografi testlerinin aksatmadan her yıl düzenli aralıklarla yapılması çok önemli. Kadınlarda en çok görülen kanserlerden ikincisi ise tiroittir. Tiroit kontrolü ve düzenli aralıklarla kan tahlili yaptırmak da büyük bir önem taşıyor. Erken teşhisin tedavide büyük bir rol oynadığı rahim ağzı kanseri de kadınlarda en çok görülen üçüncü kanser türüdür. Son olarak akciğer kanseri de kadınlarda çok görülüyor. Türkiye’de yapılan testler kadınların erkeklere göre kansere yakalanmasının daha düşük bir oranda olduğunu gösteriyor. Erkeklerde kanser görülme olasılığı ülkemizde dünya genelinin biraz daha üzerinde. Genel olarak ABD ve Avrupa’ya baktığımızda ise ülkemizdeki kanser vakaları çok daha az sayıda gözüküyor. Ama bu durum Türkiye’de kanser görülme sıklığının giderek artmakta olduğunun önüne geçmiyor. 

 

Kanser Teşhisleri 

 

Dünyada düzenli olarak mamografi yaptıran kadın sayısı ise ülkemizdekinin çok üzerindedir. Özellikle Avrupa’da bunu düzenli olarak yaptıran kadınların sayısı ülkemize göre oldukça yüksek. Hem kadınların hem de erkeklerin düzenli olarak tahlil yaptırması kanserin erken teşhis edilip tedavi edilmesinde büyük bir rol oynuyor. Tabi daha sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi, şekerli ve sağlıksız karbonhidratlardan uzak durulması gibi etkenler de kansere yakalanma riskini azaltıyor. Özellikle akciğer kanserinin sık rastlanması da sigaradan uzak durulması gerektiğini bir daha hatırlatıyor. Bütün bunlara dikkat edip düzenli egzersiz yapan  birisinin de hem kansere yakalanma hem de yakalansa da tedavi olabilme şansı yükseliyor. 

 

Kanser sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz, alkol ve sigaradan uzak durma gibi önlemlerle önüne geçilebilen bir hastalık olsa da genel olarak kimlerde ve neden ortaya çıktığı belirlenemeyen bir hastalık.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative