Tampon

Tampon

Şüphesiz yaşamları boyunca kadınları en çok zorlayan durumların başında regl dönemleri gelmektedir. Her ay düzenli olarak işkenceye dönüşebilen regl dönemleri kadınların gündelik yaşantısına ciddi olumsuzluklar sunmakladır. Fakat doğru ürünlerin kullanılması kadınların regl döneminde yaşayacağı olumsuzlukları en aza indirgemek adına oldukça büyük öneme sahiptir. Tampon kadınların regl dönemini sorunsuz ve olumsuz etkilerden en uzak şekilde atlatması adına mucizevi bir çözüm önerisidir.

 

Tampon Nedir?

 

 

Tampon, regl döneminde vajinadan akan kanın emmesi için üretilmiş tamamen hijyenik ve tıbbi bir üründür. Klasik pedlerin aksine tampon kullanımı bakımından pek çok avantaja sahiptir. Yapısı itibariyle vajinayı komple tutacak şekilde dizayn edilmiştir ve iki ucunda kullanım kolaylığı açısından ip bulunmaktadır. İpin temel işlevi tamponun kullanımı bittikten sonra çıkarılmasıyla ilgilidir. İpler tampon vajinaya yerleştirildikten sonra dışarıya doğru sarkar ve kullanımı bittiğinde rahatça çıkarılmasını sağlamaktadır.

 

Öncellikle tampon hijyenik ve oldukça sağlıklı bir üründür. Bu konuda şüphe götürmek yanlış olacaktır fakat kullanımıyla ilgili bazı detaylar önceden bilinmelidir ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda sağlık problemi yaşanması da mümkündür.

 

Piyasa içerisinde en genel anlamıyla üç tip tampon çeşidine rastlamak mümkündür. Çeşitli markalara tarafından üretilen tamponlar olmakla birlikte, çoğunlukla boyutlarına göre değişiklik göstermektedir. Küçük, orta ve büyük boylarda tampon satın alınması mümkündür. Ürünün boyu adet kanaması esnasında var olan kan miktarına, gebelik yaşamış olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Öyleyse tampon tercih edilmesi durumlarında göz ardı edilemeyecek huşulardan biri de tercih edilecek tamponun boyutudur.

 

Tampon Nasıl Kullanılır?

 

Tampon Nedir

Öncelikli olarak vajinanın yapısına göre kullanılacak olan tampon çeşidi belirlenmelidir. Adet kanaması az olan ve doğum yapmamış kadınlar için küçük, doğum yapmış ve/veya adet kanaması yoğun geçen kadınlar için büyük boy tampon kullanımı önerilmektedir. Tampon ilk kullanıma kadar satın aldığınız andan itibaren ambalajı içerisindedir ve çoğunlukla el değmeden üretilmektedir. Dolayısıyla tampon kullanmanız durumunda, ürünün hijyenik ve son derece steril ürün olduğundan emin olmanız sağlanmaktadır. Ambalajı açılmış ürünlerin kullanımından uzak durulması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Tampon üzerinde belirtildiği şekilde açılmalı e kullanım talimatları aynen izlenmelidir. Bu aşamada tampon herhangi bir yere temas etmemelidir ya da etmediğin emin olunmalıdır. Aksi durumlarda küçük bir ihtimal de olsa enfeksiyon yaşanma imkânı vardır fakat bu durum çoğunlukla rastlanılan bir durum değildir. Bu sebeplerden dolayı tampon kullanımı kadınlara oldukça konfor sağlamakla birlikte gündelik yaşantı içerisinde karşılaşılacak başka problemleri de engellemek adına kesin bir çözüm önerisidir.

 

Tampon Markaları Nelerdir?

 

Pek çok kadınsal ürünler tedarikçisi firmanın tampon üretimim ve satışı yapıyor olmasına karşın hali hazırda bulunmayan talepten ötürü bütün firmalar kullanıcılarına bu hizmeti sağlamamaktadır. Özellikle ülkemizde bulunan talebin az olması sebebiyle tampon satın almak için çoğunlukla online sipariş yöntemi tercih edilmektedir. Fakat buna karşın tampon bazı eczanelerde de satışı olan bir üründür.

Tampon satışı konusunda en bilindik markanın “o.b.”  Olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun dışında “Kotex” ve “Tampax” gibi dünya devi markalarda tampon satışı yapmaya başlamıştır. Tampon fiyatları adet miktarı ve boyuna göre değişiklik göstermektedir. Markalar arsında kalite farkı çok büyük olmadığından ciddi fiyat farkları göze çarpmamaktadır.

 

Tampon Nasıl Takılır?

 

Bazı tampon çeşitlerinde ürünü vajinaya doğru itmeye yarayan aplikatör adında özel bir çubuk bulunmamaktadır ve çoğunluğunda çubuk yoktur ve parmak aracılığıyla vajinaya doğru itmek gerekmektedir. Çubuk kullanımı bu durumda büyük avantajlar sunmamakla birlikte olması zorunlu değildir. Ayrıca sterilizasyon açısından çubuk olmadan yapılmasında fayda vardır.

İşleme başlamadan önce yüzde yüz hijyenik bir ortam yaratılması açısından ellerin dikkatlice yıkanması gerekmektedir. Sonrasında ise tamponun güvenlik emniyeti olan iplerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Yaşanılacak bir aksiliğe gebe olmaması adına bu iplerin kontrol edilmesi büyük önem arz etmektedir.

İlk kullanım durumlarında kişinin kendini kastığı gözlemlenmektedir ve bu durum tampon takma işlemini bir miktar zorlaştırabilir durumdadır. Olabildiğince rahat olmakta fayda vardır. Tampon arzu edilmesi durumunda klozette oturarak, uzanarak ya da ayakta takılmaya müsaittir ve bu bakımdan da oldukça kullanışlıdır.

Sonrasındaki işlemler ise oldukça basittir. Tampon sol ele alınır ve sağ el ile vajina dudağının iki yanı karşılıklı olarak açılır. Bu esnada derin bir nefes alarak pelvis kaslarının gevşemesini sağlamakta fayda vardır. Sonrasında ise tampon yukarı doğru itilir ve vajinaya yerleştiğinden emin olunması gerekmektedir.

 

Bakireler İçin Tampon Kullanımı Nasıldır?

 

Bakireler için özel üretilmiş bir tampon maalesef ki bulunmamaktadır. Tampon takılması esnasında olası bir kızlı zarı zedelenmelerinden ötürü bakire olan kadınların tampon kullanmaları doktorlar ve uzman hekimlerce tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra bazı firmaların bakireler için özel olarak ürettiği iddiasıyla piyasaya sunduğu tampon çeşitleri de vardır. Fakat bunların kullanılması da uzmanlar tarafından henüz bekaret konusunda yaşanılacak problemlerin testinden geçmemiş olmasından ötürü tavsiye edilmemektedir.

 

Tampon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tampon kadınların regl dönemini sorunsuz ve olumsuz etkilerden en uzak şekilde atlatması adına mucizevi bir çözüm önerisidir. Tampon kullanımı konusunda sıklıkla sorulan soruların arasında şüphesiz hijyen temelli sorular bulunmaktadır. Tampon hijyen açısından herhangi bir problem çıkarmayacak bir üründür, bundan şüphe edilmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

 

Tampon kullanımı konusunda sorulan bir diğer önemli mesele ise ne sıklıkla tampon değişiminin yapılması gerektiği yönündedir. Bu sorunun cevabı ise günde ortalama 4 saat de bir değişim yapılması şeklindedir ve gece yatarken tampon yerine ped kullanılması uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

 

Şüphesiz yaşamları boyunca kadınları en çok zorlayan durumların başında regl dönemleri gelmektedir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative