Saç Ekiminde Olası Komplikasyonlar

Saç Ekiminde Olası Komplikasyonlar

Saç ekimi uygulamalarında olası yan etkiler kanama,  kıl kökü iltihabı,  his kaybı,  ekim yapılan bölge çevresindeki saçların kaybı, yanlış açı ile uzayan saçlar, enfeksiyon gibi yan etkiler saç ekimi sonrasında çok düşük de olsa görülen yan etkilerdir.  Ancak bu yan etkiler genellikle çok düşük düzeydedir.

 

 

Kanama

 

Kanama riski saç ekimi yapılan bölgede ve donör olarak kullanılan bölgede görülebilir.  Ancak bu hafif olması durumunda ciddi bir yan etki değildir. Hafif kanamalar her zaman normal kabul edilen kanamalardır.

 

Kıl Kökü İltihabı

 

Çok sık olmasa da nadiren görülen yan etkilerden biri kıl kökü iltihabıdır. Bunun nedeni ise kıl köklerinde oluşan bir bakteri sebebiyle ortaya çıkabilir.  Kıl uzama döneminde ters yöne doğru büyümeye başladığında böyle bir yan etki olasılığı ortaya çıkar.

 

His Kaybı

 

His kaybı donör bölgede veya saç ekimi yapılan bölgede ortaya çıkabilir. Bu his kaybı olası yan etkilerden biridir.  Geçici olabileceği gibi daha fazla uzun sürdüğü de görülmektedir.  Ancak bunun endişe verici bir durum olmadığı da bilinmelidir.  Genellikle saç ekimi işlemi yapılan bölgede gelişen hissizlik geçici bir durumdur.

 

Ekim Yapılan Bölgenin Çevresindeki Saçların Dökülmesi

 

Ekim yapılan bölgenin çevresindeki sağlıklı saçların dökülmesi durumu genellikle istenmeyen yan etkilerden biridir. Çünkü bunun anlamı saç ekimi yapılırken veya donör bölgeden saç kökleri çıkartılırken çevre köklere zarar verildiği anlamına gelir. Bu genellikle tecrübeli hekimlerin gerçekleştirdiği saç ekim uygulamasında pek görülmez. Ancak nadir de olsa görülebilen yan etkilerden biridir.

İlgili Link : Sakal Ekimi

 

Yanlış Açı İle Uzayan Saç Kökleri

 

Yanlış açı ile dikilen saç kökleri dolayısıyla farklı açılarda uzamaya başlar.  Bu yan etki de çok istenmeyen durumlardan biridir.  Tecrübeli bir hekimin gerçekleştirdiği saç ekim işleminde yine bu yan etki neredeyse yok düzeydedir.  Saç ekimi işleminde en önemli işlemlerden biri hangi bölgeye saç köklerinin hangi açı ile dikilmesi gerektiğidir.  Bunun belirlenmesi hekimin tecrübesi ile ve deneyimi ile gerçekleşmektedir.  Yanlış yöne uzayan saç kökleri yan etkisi,  saç ekimi yapan hekimin hatası yüzünden gelişen yan etkilerdir.

 

Enfeksiyon

 

Enfeksiyon saç ekimi işlemi sonrasında görülen yan etkilerden biridir.  Ancak bu olasılık genellikle sık görülen yan etkiler arasındadır diyebiliriz.  Ancak uygulamadan sonra antibiyotik kullanımı ve hekimin müdahalesi ile ortadan kaldırılabilecek yan etkilerden biridir.

 

Saç ekimi uygulamalarında olası yan etkiler kanama, kıl kökü iltihabı, his kaybı, ekim yapılan bölge çevresindeki saçların kaybı, yanlış açı ile uzayan saçlar, enfeksiyon gibi yan etkiler saç ekimi sonrasında çok düşük de olsa görülen yan etkilerdir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative