Nar Çekirdeği Yağı

Nar Çekirdeği Yağı

Amerika ve Ortadoğu bölgelerinde çok miktarda yetişen nar, bulunduğu bölgenin birçok kültürel değerlerine de ev sahipliği yapan bir meyve çeşididir. Adına tekerlemeler bile yapılan nar mutfaklarda olduğu kadar cilde uygulanan bakım ürünleri içerisinde de çokça kullanılmaktadır.

Özellikle nar çekirdeği yağı meyvenin kendine has yetişirken oluşan vitamin ve antioksidan içerikleri ile sağlık açısından önemli bir kaynaktır. Özellikle bitkisel yağlar ile çeşitli cilt bakım ürünleri yapanlar için aranan bir üründür. Nar çekirdeğinin yağı çıkarılarak cilde iyi gelen birçok ürün yapılmaktadır. Doğal olması özelliği ile de tercih edilen bir üründür.

 

 

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları

 

Cilt gençleşmesi ve cilt üzerinde meydana gelen kırışık ve çizgileri önlemek konusunda yardımcı olan bir üründür. Özellikle cilt bölgesindeki gözenekleri tıkamaz. Gözenekler içerisinde hızla cilt tarafından emilerek oluşan problemin cilt altındaki kaynağına ulaşır ve onarır. Nemlendirici özelliği sayesinde ciltte derinlemesine bir ferahlık ve temizlik sağlar. İçeriğinde bulunan anti enflamatuar özellikteki besinler sayesinde oluşabilecek iltihapların önüne geçer.

Omega-5 içerir. Kolajen salgısını hızlandırır. Nar çekirdeği yağı C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu zenginlik saç derisi ve hücrelerine fayda sağlar. Kaşıntılı cilt ve saç derisi rahatsızlıklarında iyi gelir. Sağlığa zararlı değildir. Sağladığı faydalar düşünülerek kozmetik sektöründe nemlendirici cilt ürünlerinde kullanılır.

 

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

 

Nar çekirdeği bitkisinin özünden çıkarılan yağ pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Pamuk olmadığı durumlarda direkt olarak da kullanılır. Bilinen alerjik bir reaksiyonu olmamasına karşı ten farklılıklarından kaynaklanacak olası bir duruma karşı kullanmadan önce vücut uygunluk testi yapılması tavsiye edilir.

Nar çekirdeği yağı sadece deri üzerinde değil saçlar üzerinde de uçlardaki kırıklıkları yok etmek ve parlaklık sağlaması açısından faydalıdır. Nar çekirdeği yağı masaj yaparken de kullanılır. Güneş koruyucuların içerisinde bol miktarda vardır. Vücut ile ilgili losyonlar, kremler, saç bakım ve cilt bakım ürünlerinin içeriklerine fayda sağlaması açısından mutlaka eklenir.

 

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

 

Nar Çekirdeği Yağı | Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır

Nar çekirdeği yağı soğuk sıkın bir üründür. Olgunlaşmış olan nar çekirdeği tohumlarından soğuk presleme yöntemi ile çıkarılır. Soğuk sıkım yapılmasının nedeni ısı etkisi ile ürünün onarıcı özelliğini kaybetmemesidir. Çok hassas ve zor bir üründür. Yaklaşık 100 kg nar çekirdeğinden yarım kilogram kadar yağ çıkarılır. Çıkartılan yağ sıvı olmaz hafif kıvamlı olur. Rengi açık sarıdan altın sarısına kadar farklılık gösterebilir. Soğuk sıkım yapılan yağ daha sonra arıtma işlemine tabi tutulur.

 

Kaynak: Aşk Hormonu Nedir? 

 

Nar Çekirdeği Yağı Zayıflatır Mı?

 

Nar çekirdeği yağı zayıflatır. Bu konuda kesin kanıtlar vardır. İçeriğindeki K ve C vitaminleri ile antioksidan açısından zengin bir meyve olan narın çekirdeği flavonaidler sayesinde kolesterolü düşürür. Vücuttaki kötü yağ hücrelerinin yakılmasını sağlar. Vücutta biriken fazla yağların da dışarı atılmasını sağlar. Bununla birlikte tok tutma özelliğine sahiptir. Bağırsakları çalıştırır ve kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

 

Amerika ve Ortadoğu bölgelerinde çok miktarda yetişen nar, bulunduğu bölgenin birçok kültürel değerlerine de ev sahipliği yapan bir meyve çeşididir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative