Lilyum

Lilyum

Çok sevilen lilyum çiçeği zambakgiller familyasına ait bir çiçektir.  Soğanlı bir bitki olan  lilyumun en bilinen rengi  beyaz renkli olanıdır. Lilyum regale ise uzun süre kullanılacak olup maviye dönük beyaz renkte olan başka bir lilyum türüdür.

 

Lilyum Çiçeği

 

Her mevsim yetiştirilebilir özelliğiyle dikkat çeken lilyum çiçekler diğer adıyla zambaklar yıllardır süregelen bir asalet ve zarafet simgesi taşımaktadır. Farklı renkleri olan bu çiçekler soğanlı ve hoş kokulu bir bitkidir. En çok da beyaz renkli lilyumlar tercih edilmektedir. Görüntüsü ve hoş kokusuyla dikkatleri üstüne çeken lilyumlar adeta yaşam alanınıza temizlik ve ferahlık katıyor.

 

Lilyum Çiçeği Nasıl Bakılır? 

 

Lilyum Çiçeği Nasıl Bakılır

Hoş görüntüsü olan Lilyum çiçeği, güneş ışığını dik şekilde ve doğrudan almayacağı bir ortamda bulunmalıdır. Bulunduğu ortamın aydınlık ve filtrelenmiş gün ışığı olacak şekilde sağlanması gerekiyor. Günde iki ya da üç saat güneş almasında herhangi bir sakınca olmayan lilyum çiçeğinin soğanı yetiştirilme aşamasında   belirli aralıklarla bitkiye besin ve vitamin takviyesi verilmesi gerekiyor. Toprağının ise yılda bir defa değişmesi gerekiyor.

Güzel kokan lilyum çiçeklerinin sadece bir soğanlık dikiminde soğanın etrafında dört parmak boşluk olacak şekilde bir saksı yeterli olmaktadır. Eğer birden fazla soğanı aynı saksıya dikmek istiyorsanız aralarında bir soğan mesafe bırakacak şekilde büyük bir saksı seçmelisiniz.

Saksı kenarındaki mesafede yine dört parmak boşluğu olacak şekilde bulunmalıdır. Lilyum çiçeğinin soğanı saksıya dikilirken saksının yarısı toprakla doldurulup daha sonra lilyum soğanının filizlenen tarafı yukarı duracak şekilde toprağın içerisine büyük bir özen ve dikkatle yerleştirilir. Yerleştirdikten sonra soğanın üzeri toprakla kapatılarak çiçeğin yetiştirilmesi sağlanır. Soğanın dikiminde toprağın yapısı gevşek dokuda bulunmalı ve soğanın üstü sıkıca kapatılmaması gerekiyor. Böylelikle soğanın filizleri topraktan dışarıya rahatça yetişebilir.

Ayrıca toprağını sularken nemini alacağı şekilde sulanırsa çiçek büyüyüp yetişirken çok canlı ve güzel bir görünüme sahip olur. Toprak eşit şekilde ıslanarak yetişirse ve çiçeğin nem oranı sağlanırsa çiçek her mevsim canlı kalarak etrafa güzel bir görüntü ve kokusu hoş bir ortam sağlar. İlgili Link: En İdeal Düğün Mevsimi Hangisidir

 

Lilyum Çiçeği Bakımı Dikkat Edilecekler

 

Soğuk ortamı sevmeyen lilyum çiçeklerini yetiştirirken bakılacağı ortam sıcaklığının 20 derece olmasına özen göstermek gerekiyor. Kökleri soğanlı olan lilyum çiçeklerinin köklerinin ayrımı yapıldığında rahatça çoğalır. Mevsimlerden sonbahar mevsiminde dikildiğinde lilyum çiçeği için en etkili zamandır. Sonbahar mevsiminde dikimi yapılan bir lilyum soğanı ektiğinizde çiçeğiniz sağlıklı ve güzel bir şekilde yetişir.

Çok sevilen lilyum çiçeğinin dikimi sırasında mevsimin serin olması yeterli olup çiçeğin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; lilyum çiçeğindeki soğandır. Bu çiçeğin soğanı ne kadar hızlı bir şekilde dikilirse bir o kadar güzel görünüme kavuşur. Çiçeğin soğanı çok bekletilirse soğan zarar görüp canlılığını kaybeder.

Toprak içerisine güzel muhafaza edildikten sonra saklanan bu çiçekler için doğru ortamı ve koşulları  sağlanırsa soğanlar  tekrar kendiliğinden  filizlenir ve büyümeye başlar.

 

Lilyum Çiçeği Renkleri ve Anlamı

 

Çok sevilen bu çiçeklerin her renginin ayrı bir anlamı bulunmaktadır. Güveni, saflığı ve masumiyeti temsil eden lilyumlarda en çok bilinen beyaz lilyum temizliği ve saf bir sevgiyi içinde barındırır. Gelin masalarında ve gelin buketi olarak kullanılan bu çiçekler en bilinen lilyum renklerinden bir tanesidir. Pembe lilyumlar şefkati; sarı ve turuncu lilyumlar ise kolay bulunan bir renk olmadığı için hediye edilen kişiye benim için özelsin anlamı taşır. Sarı lilyumlar güveni ve masumiyeti simgeler. Rengi ve kokusuyla her ortamda dikkatleri üstüne çeken bu güzel çiçekler bulundukları ortamı canlandırır, neşe katarlar.

 

Çok sevilen lilyum çiçeği zambakgiller familyasına ait bir çiçektir. Soğanlı bir bitki olan lilyumun en bilinen rengi beyaz renkli olanıdır.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative