Korona Virüsünden Korunma Yolları

Korona Virüsünden Korunma Yolları

Dünya geneline bakıldığında geçmiş yıllardan itibaren birçok zararlı virüsün insan hayatını olumsuz etkilediği görülmektedir.  Geçmiş dönemlerde dünya birçok kez virüs salgınına maruz kalmış ve toplamda birçok farklı virüs nedeni ile milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir. Salgın hastalık olarak dünyayı etkisi altına alan en son virüs salgını Koronavirüs olarak bilinen Covid-19’dur. Sonuçları oldukça ciddi olan bu virüs geçmiş dönemlerde yaşanan birçok salgından daha etkili ve güçlüdür. Şu an Türkiye’de de görülmeye başlanan bu virüsten korunmak için gerekli tedbirlerin alınması kısa sürede bu virüsün ülkemizi terk edeceği anlamına gelmektedir. Birçok rahatsızlıktan farklı olarak virüslerden korunmak için çok daha basit yöntemler kullanılır. Herhangi bir ilacı ve tedavisinin olmaması nedeni ile insanlar kendi alacağı önlemler ile bu virüsten kolay bir şekilde korunabilir veya yakalanmaları durumunda atlatabilir.

 

14 Gün Kuralı Nedir ve Nasıl Korur?

 

Birçok vatandaşın merak konusu 14 gün kuralının nasıl uygulanacağı ve bu kuralın iyileşmeye nasıl etki ettiği yönündedir. Covid-19 virüsü yurtdışından Türkiye’ye gelen insanlar aracılığı ile ülkemize geldiğinden dolayı Türkiye’ye yurtdışından gelen her bir vatandaşın 14 gün kuralına uyması gerekmektedir. 14 gün kuralında amaç olası hastalık taşıyan insanların evlerinden çıkmayarak hastalığın yayılmasına katkı sağlamasının önüne geçmektir. Eğer son dönemlerde yurtdışında bulunmuş iseniz ülkeye döndüğünüz andan itibaren 14 gün içerisinde evinizde bulunarak virüse karşı koruma sağlayabilirsiniz.

 

El Yıkama ve Genel Temizlik Hayati Önem Taşır

 

Covid-19 ağız ve bütün yolu ile vücuda giren bir virüs türüdür. Ağız ve burun ile en yakın temas halinde olan organ ise ellerimizdir. Bu nedenle olası risklere karşı koruma sağlamak ve virüs kapmamak için ellerin olabildiğince sık bir şekilde ve 20 saniye boyunca yıkanması gerekir. Toplum içerisinde bulunulduğu durumlarda dokunulan her yüzeyde virüs bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle yabancı zeminlere dokunma durumunda ellerin direkt olarak yıkanması ve steril hale getirilmesi gerekir. Bununla birlikte insanların yaşam alanlarında da temizliğe önem vermeleri gerekmektedir. Virüsün yaşam alanlarına irme ihtimaline karşın kapalı ortamları havalandırmak ve bu ortamları sürekli olarak temizlemek virüse karşı etkin koruma sağlamak için en önemli yollar arasında yer alır.

 

Evde Kalma Kuralına Uyulmalıdır

 

Covis-19 çok hızlı yayılan bir virüstür ve son derece sinsidir. Virüs ilk bulaştığı durumlarda kişilerin bu virüse yakalandıklarını anlamaları yaklaşık olarak 4- 5 günlerini alır. Bu nedenle virüsü taşıdığının farkında olmayan insanlar dışarıda bulunduğu süre boyunca sayısız insana bu virüsü bulaştırabilir. Virüse karşı koruma sağlamak ve virüsü başka insanlara bulaştırmamak için insanların evlerinde kalmaları ve dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Bu konuda ülke genelinde yapılan çalışmalara da destek olmak amacı ile insanların üzerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekir. Şayet evde kalma yasağına uymayıp dışarda gezerek bu virüsün daha da yayılması halinde sağlık hizmetlerinin tedavi için yetersiz kalması söz konusu olacaktır. Salgını kısa sürede atlatmak ve büyümesini önlemek için vatandaşların kendilerini evlerinde izole etmeleri gerekmektedir. Ülkemizde şu an evde kalmanın önemini vurgulamak için 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır. İlgili Link: Yorgunluğunuzun Nedeni B12 Eksikliği Olabilir

Dünya geneline bakıldığında geçmiş yıllardan itibaren birçok zararlı virüsün insan hayatını olumsuz etkilediği görülmektedir.  Geçmiş dönemlerde dünya birçok kez virüs salgınına maruz kalmış ve toplamda birçok farklı virüs nedeni ile milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative