Kırkkilit Otu

Kırkkilit Otu

Kırkkilit otu pek çok yerde yetişen ve sağlık açısından birçok faydası bulunan bir ot olup çeşitli alanlarda kullanılır. İçerisinde bulunan antioksidan sayesinde hastalıklar ile mücadele ederek vücuda kalkan görevi oluşturuyor. Bilinen ve bilinmeyen pek çok yararı bulunuyor ve en başta ruhsal olarak vücudu dinlendiriyor. Siz de güvenerek bu otu kullanabilir ve vücudunuzu korumaya alabilirsiniz.

Kırkkilit Otu Nedir?

Hemen her yerde bulunabilen ve çoğunlukla yol kenarlarında yetişen halk arasında atkuyruğu otu ile bilinen kırkkilit otu ülkemizde bol miktarda bulunuyor ve 7 farklı türdeki çeşidiyle yeşil renkli kendine has özelliğiyle birden fazla sağlık sorununa iyi geldiği biliniyor.

Kırkkilit Otu Faydaları

Kırkkilit Otu Nedir

Yeşil renkli bu güzel şifalı bitkiler biberiye benzer sivri küçük yaprakları ile tanıyabileceğiniz hemen her yerde bulabileceğiniz türden bitkilerdir. Doğanın her yerinde kolaylıkla bulunan kırkkilit otu bir sürü hastalığa etki ederek vücudun yenilenmesine olanak sağlıyor. Her yerde rahatlıkla yetişip büyüyen kırkkilit otunun faydaları saymakla bitmiyor. İşte kırkkilit otunun bilinen faydalarından bazıları:

Kemik gelişimine önemli katkıları bulunan kırkkilit otu osteoporoz riskini azaltarak kemik erimesini azaltıyor. Kemik rahatsızlıklarını tedavi ederek vücut sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Eklem iltihaplarını da tedavi ederek eklem ağrılarını dindiren kırkkilit otu eklemleri koruyarak sağlıklı kalmasında yardımcı oluyor. Saçlara ve tırnaklara iyi geldiği bilinen kırkkilit otu tırnaklardaki kırılmaları engelliyor ve saç dökülmesini azaltıyor.

Bağışıklık sistemine iyi gelen şifalı bitkilerden biri olan kırkkilit otu hastalıklara karşı direnç göstererek bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.  Kanserle savaşmada güçlü etkileri olan kırkkilit otu kansere karşı koruyucu etki gösteriyor ve yayılmasını önlüyor.  İdrar söktürücü özelliği bulunan kırkkilit otu ödemi atarak vücuttaki zararlı maddelerin dışarı çıkmasına olanak sağlıyor.

Kırkkilit Otu Kullanmanın Avantajları

Kırkkilit otu hücrelerin yenilenmesini sağlayarak vücudun direnç potansiyelini arttırıyor ve vücut savunma mekanizması herhangi bir virüs yada bakteriyle karşılaştığında hastalık ile mücadele etmesi kolay oluyor.
Ağrı kesici özellikleriyle de fiziksel ruhsal ve mental yönden sağlıklı olmaya yardımcı olup vücutta oluşan ağrıları tedavi eden kırkkilit otu ağrıların son bulmasına yardımcı oluyor.
Vücutta kan azlığı olarak bilinen kansızlığı giderici bir etkiye sahip olan kırkkilit otu kanı arttırıcı etkiye sahiptir ve kansızlık problemine iyi geldiği bilinmektedir. İlgili Link: Curcumin Ne İçin Kullanılır?

Şişkinlik gideren kırkkilit otu vücuttaki sindirim sistemini düzenleyerek hazımsızlığın giderilmesine olanak sağlıyor. Bütün bu olumlu etkiler dışında kırkkilit otunun az bilinen faydaları da bulunuyor. Peki kırkkilit otunun az bilinen hangi faydaları var gelin hep birlikte inceleyelim. Kırkkilit otu keşifi yeni yapılan bir bitki olduğu için hangi hastalığa tam olarak nasıl bir etkiye sahip pek blinmiyor. Bu konuda araştırmalara devam ediliyor.

Bilinen az faydalarından biri mide rahatsızlıklarına iyi geldiği. Mide ülserlerini tedavi eden kırkkilit otu doktor kontrolünde kullanılarak rahatsızlıkların iyileşmesini sağlıyor. Böbrek rahatsızlıkları için de araştırmaları devam eden kırkkilit otu taş oluşumunu engelleyerek böbrek sağlığına faydası olduğu biliniyor. Ağız içi yaraları ve diş eti rahatsızlıklarını da tedavi eden kırkkilit otu yaraların iyileşmesinde büyük fayda sağlıyor.

Kırkkilit Otu Neye Yarar Nasıl Kullanılır?

Hem yemeklerde kullanılan hem de çayı bulunan kırkkilit otu genellikle çay olarak tüketilmektedir. Kırkkilit otu çayını kullanmadan önce uzman bir doktora danışarak kullanımı ve yan etkileri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Çay formu yaygın olarak kullanılan kırkkilit otunu aktarlardan temin ettikten sonra çayını yaparak tüketebilirsiniz.

Kırkkilit otu çayını yapabilmek için bir bardak kaynar suya 2 çay kaşığı kurutulmuş kırkkilit otunu ekleyin ve 10 dakika demlendikten sonra rahatlıkla içebilirsiniz. Bu bitkiyi 2 3 hafta ara ile tüketmek vücut için yeterli olacaktır. İlgili Link: Mistik Çayı Nedir?

Böbrek rahatsızlığı bulunan kişilerin kırkkilit otunu bilinçsizce kullanmamaları tavsiye edilir. Kanama bozukluğu olan hastalarda bu otun kullanılmaması yararlarına olacaktır. Aksi takdirde bu bitki vücut üzerinde olumsuz etki yaratarak sağlığı tehlikeye atacaktır.

Kırkkilit otu pek çok yerde yetişen ve sağlık açısından birçok faydası bulunan bir ot olup çeşitli alanlarda kullanılır.

 

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative