Kadın ve Beslenme

Kadın ve Beslenme

Evde, işte bütün gün boyunca çalışan, dokuz ay boyunca kendi kanıyla bebeğini besleyen, 2 yıl boyunca sütü ile çocuğunu besleyen biz kadınların sağlıklı olması çok önemli. Kadın ne kadar sağlıklı olursa çocukları, ev ortamı, iş ortamı ve tüm dünya da o kadar sağlıklı ve mutlu olacaktır. Biliyoruz ki sağlıklı olmak, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteden geçmektedir. Bu Yazımızda kadınların en çok karşılaştıkları sağlık sorunları ve bu sorunlar karşısında sağlıklı beslenme tüyolarından bahsedeceğiz.

 

Kansızlık

 

Türkiye’de kadınlarda kansızlık problemi en çok karşılaşılan vitamin yetersizliğidir. Türk topraklarında demir mineralinin yetersizliği nedeniyle yetişen sebze ve meyvelerde demir içeriğinin düştük olması, her ay adet kanaması yaşanması, çeşitli yaralanmalar ve kazalar, ameliyatlar ve sağlıksız beslenme kansızlığın temel sebepleridir.

 

Eğer kansızlık problemimiz var ise mutlaka doktorumuzun önerdiği vitamin takviyesini kullanmamız gerekmektedir. Her gün tüketeceğimiz bir adet yumurta kansızlık tedavisi için çok önemlidir. Özellikle yumurtanın sarı kısmı demir açısından önem taşır ve mutlaka tüketilmelidir. Kırmızı et demir içeriği yüksek yiyeceklerin başında geldiği için haftada 3-4 kez mutlaka tüketilmelidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveler de kansızlık tedavisinde tüketilmelidir.

 

Obezite

 

Kadınların %30’unda kilo problemi yaşanmaktadır. Obezitenin temel nedenleri hareketsiz yasam, vücudun ihtiyacından fazla yiyecek tüketme, paketli ve hazır yiyeceklerin tüketimindeki artış, hamur islerinin fazla tüketilmesi, vitamin yetersizlikleri, hormonal bozukluk ve depresyon gelmektedir.

 

Kilolardan kurtulmak için öncelikle mutlaka dahiliye ve endokrinoloji doktoruna muayene olunmalıdır. Hormanal bozukluk veya vitamin yetersizliklerinin olup olmadığı tespit edilmeli, var ise doktorun vereceği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır. Mutlaka bir diyetisyenden destek alınarak sağlıklı beslenme öğrenilmeli ve alışkanlık haline getirilmelidir. Paketli ve hazır gıdalar (bisküvi, çikolata, hazır içecekler… ) tüketilmemeli, kızartma yerine fırında yemek yapma metodları kullanılmalıdır. Günde 30 dakika yürüyüş veya spor yapmak ihmal edilmemelidir.

 

Saç Dökülmesi

 

Kadınlarda en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de saç dökülmesidir. Eğer saç dökülmesi probleminiz var ise öncelikle mutlaka cildiye doktoruna muayene olmanız gerekmektedir. Doktorun vereceği ilaç ve şampuanlar düzenli tüketilmelidir. Kansızlık ve çinko yetersizliği saç dökülmesine neden olacağı için yetersizlik var ise vitamin takviyesi ve kansızlığa uygun beslenmek ihmal edilmemelidir. Saç sağlığı için zeytinyağı, badem, kırmızı et ve yumurta en önemli yiyeceklerdir, düzenli tüketimine önem verilmelidir. İlgili Link ; Yağ Yakıcı Çorba Tarifleri

 

Evde, işte bütün gün boyunca çalışan, dokuz ay boyunca kendi kanıyla bebeğini besleyen, 2 yıl boyunca sütü ile çocuğunu besleyen biz kadınların sağlıklı olması çok önemli.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative