Hindistan Cevizinin Faydaları ve Zararları

Hindistan Cevizinin Faydaları ve Zararları

Son yıllarda Hindistan cevizi yağının faydaları bir çok platformda defalarca konuşuldu. Ancak geçenlerde bir profesörün “Hindistan cevizi yağı zehirdir” açıklamasıyla akıllar karıştı. Bizde bu noktada Hindistan cevizinin artıları ve eksileri ile incelemeye karar verdik. Şahsi fikrim hiçbir besin maddesinin tek başına mucize veya zehir olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle bu yazıda Hindistan cevizinin faydaları ve zararlarını bulacaksınız.

 

Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

 

Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitleri (MCFA)’ in en önemli kaynaklarından birisidir. Bu yağ asitleri metabolizmayı hızlandırma özelliğine sahiptir çünkü miristik ve laurik asit gibi doymuş yağlar karaciğerde islenerek enerjiye dönüşümü sağlıyor. Yağ hücresi olarak nadiren depolanan Hindistan cevizi yağı, et ve peynirdeki yağ asitlerine benzemezler. Bu asitler yağa dönüşmedi ki için aşırı miktarda tüketil mcdi- 1. tinde metabolizmayı hızlandır. Hızlı kilo verme sürecin olumlu katkıda bulunur. Antifungal ve antibakteriyel özelliği bulunan Hindistan cevizi yağı ağızdaki zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Emziren anneler için çok önemlidir çünkü annenin emzirme sürecinde tükettiği besinler sütünü birincil dereceden etkiler. Özellikle annenin tükettiği yağların asitleri süte geçer.

 

Bu nedenle yağ asitleri yönünden zengin olan Hindistan ceviz yağı bebeğin büyüme ve gelişmesine olumlu katkıda bulunur. Laurik asit içeren Hindistan ceviz yağı bu sağlıklı yağlar yoluyla mide rahatsızlıklarının tedavisinde olumlu etki gösterir. Yapılan çalışmalar sonucunda Hindistan cevizi yağının 11DL, iyi huylu kolesterol yükü gözlemlenmiştir. Ayrıca;

 

  • Kan basıncının dengeli olmasına yardımcı olur,
  • Yağ oluşumunu yavaşlatır,
  • Kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur (kontrollü tüketimde) Vücudun toksinlerden arınmasına yardıma olur,
  • İştah kontrolüne yardımcı olur,

 

Hindistan Cevizi Yağı Ve Yağının Faydaları

 

Antifungal ve antibakteriyel özelliği bulunan Hindistan cevizi yağı ağızdaki zararlı bakterilerin yok olmasına yardımcı olur. Emziren anneler için çok önemlidir çünkü annenin emzirme sürecinde tükettiği besinler sütünü birincil dereceden etkiler. Özellikle annenin tükettiği yağların asitleri süte geçer. Bu nedenle yağ asitleri yönünden zengin olan Hindistan ceviz yağı bebeğin büyüme ve gelişmesine olumlu katkıda bulunur. Laurik asit içeren Hindistan cevizi yağı piyasada zeytinyağı gibi sızma ve ticari olarak iki ayrı şekilde bulunmaktadır.  Öncelikle satın alırken işlenmemiş yani soğuk sıkım olarak kullanmak. Ancak yine kullanma oranı çok önemlidir. Gereğinden fazla tüketim kullanmanın zararı ortaya çıkmaktadır. İlgili Link ; Kadın Ve Beslenme

 

Hindistan Cevizinin Zararları

 

Hindistan cevizinin zararlarına gelecek olursak; Hindistan cevizinin fazla tüketimi  bağırsaktaki zararlı bakterileri öldürdüğü için ishale sebep olabilir. Özellikle cildi normalden daha yağlı olan kişilerde sivilcelenmeye sebep olabilir. Aslında içerisinde bulunan billaurik asit, sivilceye sebep olan bakterileri öldürme özelliğine sahiptir. Bu nedenle tüketim miktarı Yük ve sıklığı kontrol altına alınmalıdır. Fazla tüketim sonucu kolestrolü  yükseltir ve kalp damar hastalıkları  riskini arttırır.

 

Hindistan cevizi yağının hem iyi hem de kötü huylu kolestrolü yükselttiği gözlemlenmiştir. Fruktoz emilimi konusunda sıkıntı yaşayan bireylerde bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilir. Hindistan cevizinin kendisinde fruktoz bu- mantlunmaz ancak Hindistan cevizi yağı bulunan besinlerde yüksek miktarda fruktoz kullanılabilir. Bu nedenle etiket okumayı ihmal etmeyin.

 

Özellikle alerjik bünyeye sahip olanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Alerji belirtileri; bulantı, kusma, egzama, ishal, anaflaksi olabilir.

 

Hipotiroid olan çocuklarda, tirorid bezinin yanlış çalışmasına sebep olabilir. Bu nedenle doktora danışarak tüketimine karar verilmelidir. Tüketim miktarı ve kandaki tiroid duru antikorları düzenli olarak kontrol edilmelidir.

 

Doymuş yağ oranı yüksek olan hindistan cevizi yağı kalbe zarar verebilir. Çünkü içerisinde bulunan doymamış yağ Yani son miktarı doymuş yağın zararlı etkisini azaltacak kadar fazla değildir. Hindistan cevizi ile detoks yapanların baş ağrısı yaşayabileceği üzerinde durulmaktadır. Çünkü içerisindeki orta zincirli yağ asitleri, vücuttaki mantarları parçalar ve toksinler oluşur. Bu toksinler baş ağrısına sebep da olabilir.

 

Son yıllarda Hindistan cevizi yağının faydaları bir çok platformda defalarca konuşuldu. Ancak geçenlerde bir profesörün “Hindistan cevizi yağı zehirdir” açıklamasıyla akıllar karıştı.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative