Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelik esnasında anne adaylarının bedenlerinde pek çok farklılık meydana gelir. Bunlardan korkulmaması ve en kısa sürede önüne geçilmesi için vücut bakımının yapılması şarttır. Hamilelik sürecindeki bakımlar ile alakalı birçok kadının kafasında soru işaretleri olması normaldir. Bu süreç kadınların bedenlerinde birden fazla değişikliğin yaşandığı bir dönemdir. Hormonal faktörler nedeniyle bu değişiklikler sadece kilo alımı ve vücut imajının değişmesiyle sınırlı değildir.

 

Ne Yapmalı?

Vajinal Hijyen

Meme Bakımı

Ne Yapmalı?

 

Hamilelikteki değişikliklerden bahsettik. Bunların en başında ciltte meydana gelenler yer almaktadır. Çoğalan sivilceler, ciltte oluşan kuruluk, hamilelik maskesi denen yüz lekeleri ve vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen çatlaklar… Peki, bunları önlemek için ne yapmak gereklidir?

Bir anne adayı için cilt bakımı bu dönem için elzemdir. Ciltte oluşan sivilceler ve yağlılık için normal banyo sabunundan ziyade gliserin, banyo yaparken ise vücut yağı kullanılması önerilir. Banyo sonrası nemlendirici kremler de yine bu konuda başvurulabilecek yöntemler arasındadır. Vücutta oluşan çatlaklar içinse; badem yağı, kakao yağı ve çatlak kremleri etkili yöntemlerdir.

Ciltte meydana gelen renk ile alakalı değişmeler ve lekeler ise kalıcı olmamalarıyla beraber bu süreç sonunda geçerler. Bunlar için kapatıcı kozmetik ürünler kullanılabilir. Günün sonunda cildin havalanması amaçlı temizlenmeleri gerekmektedir. Bu lekelerin kalıcı olmalarını önlemek adına güneş ışınlarından korunmak da gereklilerdendir.

 

Vajinal Hijyen

 

Vajinal akıntılar hamile kadınların en çok şikayet ettikleri bir başka konudur. Bu durum aşırıya kaçmadığı sürece oldukça normaldir. Vücutta meydana gelen değişikliklere bağlı olarak akıntı fazlalaşır ve enfeksiyona meyil artar. Eğer bu akıntı çok sık meydana geliyor ve kötü kokuyorsa bir uzmana danışmakta fayda vardır. Bu bölge için yapılması gereken bir başka şey ise dar pantolon ve iç çamaşırlardan uzak durmak, hamilelik için özel üretilmiş ürünleri tercih etmek olacaktır.

 

Meme Bakımı

 

Hamileliğin son birkaç ayında ise meme ucunda beyaz veya sarı renkli kolostrum adı verilen sıvının salgılandığı görülür. Buna halk arasında süt denir. Bunun yanlış bir şeye yorulmaması gerekir çünkü oldukça normal bir durumdur. Eğer rahatsızlık verici düzeyde salgılanıyorsa göğüs petleri kullanılabilir. İlgili Link ; Çoçuk Sahibi Olmak İçin En İyi Zaman

 

Hamilelik esnasında anne adaylarının bedenlerinde pek çok farklılık meydana gelir. Bunlardan korkulmaması ve en kısa sürede önüne geçilmesi için vücut bakımının yapılması şarttır.
Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Göz Rengini Değiştirme | Alemi Kadın: […] İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği […]
2020-09-04 10:16:32
2020-08-31 14:44:34
Gece Makyajı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın: […] Arzu ederseniz göz çevrenize özel serum ya da extra
2020-08-31 14:34:06
Bal Maskesi İle Cildinizi Güzelleştirin | Alemi Kadın: […] Bay veya bayan ayrımı olmaksızın yaş ilerledikçe, ciltte yaşlılığa
2020-08-31 14:18:11
Kaş Kaldırma | Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri: […] Kaş Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:15:44
Kaş Jeli Nasıl Kullanılır | Alemi Kadın: […] Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:11:20
DMCA.com Protection Status Ada Creative