Göz Dalması Neden Olur?

Göz Dalması Neden Olur?

Bazen farkında olmadan gözümüzün daldığı zamanlar olur. Öyle ki, uzun bir süre tek bir noktaya odaklanarak gözümüzü kırpmadan baktığımız anlar olduğunu fark ederiz. Halk arasında göz dalması pek önemsenmez. Çünkü göz dalmasının eve misafir geleceğine işaret olduğuna inanılır. Bu tarz batıl inanışlar olduğu için belki göz dalmasının neden olduğunu bile düşünmeyiz.

Göz dalması neredeyse hepimizde görüldüğü için de bazı insanlar önemsemez. Başkalarında olduğunu da görünce bazı durumlarda içimiz rahatlar. Fakat unutulmaması gerekir ki böyle umursamadığımız, ufak tefek gördüğümüz şeylerde bile dikkatli olmamız gerekebilir. İllaki ciddi bir şey olmak zorunda değil, sadece gerekli araştırmaları yapıp ona göre davranmanız gerekebilir. Peki göz dalması neden olur? Yazımızda bunu detaylı bir şekilde göreceğiz.

 

Göz Dalmasının Nedeni

 

İki gözümüzün optik eksenlerinin bir cisme yoğunlaşmasıyla iki gözümüzden de gelen bilgiler karşılaştırılır ve bu karşılaştırılan bilgilerin sonucunda görüntü oluşur. Normalde görüş kendiliğinden bir cisme kilitlenir. Bu da göz refleksiyle olur. Göz refleksiniz bazen bilinçli yapılmaz, yarı – bilinçli yaptığımız zamanlar da olur.

Göz dalması da bu refleksi bir noktaya yarı – bilinçli bir şekilde yapmamızla oluşmaktadır. Böyle olduğunda baktığımız noktanın ayrık bir şekilde iki farklı görüntüsüyle karşılaşırız. Görüntülerin net olmamasının ve uzaklığın anlaşılmamasının sebebi de oluşan bu ayrık görüntülerdir.

Şimdi göz dalmasına nelerin sebep olabileceğini belirteceğiz. Göz dalmasının sanıldığı kadar önemsiz olmadığını da anlamış olacağız böylelikle. Stresten tutun yorgunluğa, nörolojik rahatsızlıktan tutun epilepsiye kadar birçok sebebi olabilir. Fakat hemen endişelenmenize gerek yok, her türlü duruma göre sebepleri sıraladık. Dediğimiz gibi gerekli araştırmaları yaptıktan ve önlemler aldıktan sonra endişelenmenizi gerektirecek hiçbir şey yok.

İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği

Göz Dalmasına Neler Sebep Olur?

 

Göz dalmasına sebep olan şeylerden birisi yorgunluktur. Gün içinde yorucu bir şeylerle uğraştıysanız gözünüzün dalması oldukça normaldir. Aynı zamanda göz dalması başka bir şeyle meşgul olmanıza da engel olabilir. Konsantre olmanız açısından büyük engel olan göz dalması, yorgunluğunuzu üzerinizden attıktan sonra sizde görülmeyebilir.

İnsanlar ister istemez düşünürler ve sizin zihninizde de düşünmeniz gereken çok şey varsa, o an bulunduğunuz ortamdan kopup gözünüzün dalması da olağandır. Bundan dolayı bazen insanlar birisinin gözünün daldığını görünce o kişinin aklından konuştuğunu düşünür. Böyle düşünmelerinin sebebi bu maddede yatıyor.

Yaşlı insanlar göz dalması olabilir. Fakat bu hepsinde olacak demek değildir. Nörolojik rahatsızlığı olanlarda sıkça rastlanabilir.

 

Epilepsi Nöbetinin Belirtisi Olabilir

 

Göz dalmasının sebeplerinden biri de epilepsidir. Epilepsi nöbetlerinin belirtilerinden biridir aynı zamanda. Bu nöbetler epilepsinin bir nöbet tipi olan absanslarda görülmektedir. Absans nöbeti geçiren kişi bir süreliğine bilincini kaybeder.

Yoğun stres altındaysanız ve canınız bir şeye sıkılıyorsa göz dalması yaşamanız gayet normaldir. Bu biraz da önceki maddelerden birinde bahsettiğimiz, zihnin meşgul olmasıyla da ilgili olabilir. İnsanlar çok düşündüğünde stres ya da depresyon yaşayabilir. Bundan dolayı stresli ya da depresyonlu dönemleriniz geçtiğinde göz dalmanız da son bulabilir.

Eğer göz dalmalarınızın yanı sıra göz batması da oluyorsa bir doktora başvurmalısınız. Çünkü bu gözünüzde meydana gelebilecek ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

 

 

 

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Göz Rengini Değiştirme | Alemi Kadın: […] İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği […]
2020-09-04 10:16:32
2020-08-31 14:44:34
Gece Makyajı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın: […] Arzu ederseniz göz çevrenize özel serum ya da extra
2020-08-31 14:34:06
Bal Maskesi İle Cildinizi Güzelleştirin | Alemi Kadın: […] Bay veya bayan ayrımı olmaksızın yaş ilerledikçe, ciltte yaşlılığa
2020-08-31 14:18:11
Kaş Kaldırma | Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri: […] Kaş Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:15:44
Kaş Jeli Nasıl Kullanılır | Alemi Kadın: […] Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:11:20
DMCA.com Protection Status Ada Creative