Evliliklerde İletişim

Evliliklerde İletişim

Evlilik, aile kurumunu oluşturması açısından dünya üzerindeki tüm ilişkiler ağında belkide en önemlisi hatta en temelidir. İki farklı karakterde insanın belli bir yaşa kadar edindiği; yaşam tecrübesi, bilgisi, gelenek ve göreneğini paylaşarak hayat boyu aynı evde yaşamak üzere çıktığı zorlu bir yolculuktur.

Bu yolculukta eşin yanı sıra iki tarafın çocukları, ailesi ve arkadaşları da çifte eşlik eder. Yeni kurulan bu sistemde; fikir ayrılıkları, kızgınlıklar, tartışmalar ve birtakım sorunlar olabilir ve hepsinin temelinde doğru iletişim kuramama vardır.

 

 

Kadın ve Erkeğin İfade Biçimleri Farklıdır.

 

 

Kadın ve erkeğin kendini ifade ediş biçimi birbirinden farklıdır. Kadın daha duygusal ve hislerini kolay ifade eden bir yapıya sahipken, erkek daha nesnel ve pratik bir bakış açısına sahiptir.

 

Erkek evliliğe bu kuruma dair yapması gereken vazifeler, kadın ise duygusal açıdan yaklaşıp birbirlerine bunu açık iletişimle anlatamazlarsa işte o noktada iletişim kopukluğu ve sorunlar başlar. Evliliği sağlıklı bir biçimde yürütebilmenin en etkin yolu her konuda konuşabilmek ve doğru iletişimdir.

 

 

Evlilikte İyi Bir Dinleyici ve İyi Bir Konuşmacı Olmak…

 

 

Eşinizi dinlerken; söylediklerine, ses tonuna, mimiklerine ve beden diline odaklanın, onunla empati kurmaya çalışın, anlayamadığınız şeyi tekrar sorun, eşinizi dinlerken sadece dinleyin,  bu sırada onun söylediklerine cevap aramaya koyulmayın.

 

Eşinizle konuşurken; sakin bir ses tonuyla, dolambaçlı ve saldırgan anlatımdan uzak, pozitif bir beden dili kullanın. Suçlayıcı ifadeler kullanmak yerine, duygularınızı ifade edin. İyi bir dinleyici ve iyi bir konuşmacı nasıl olmalı bunun en doğru şeklini terapistlerden öğrenip evliliğinizde uygulayabilirsiniz.

 

Evlilik, aile kurumunu oluşturması açısından dünya üzerindeki tüm ilişkiler ağında belkide en önemlisi hatta en temelidir.
Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Göz Rengini Değiştirme | Alemi Kadın: […] İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği […]
2020-09-04 10:16:32
2020-08-31 14:44:34
Gece Makyajı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın: […] Arzu ederseniz göz çevrenize özel serum ya da extra
2020-08-31 14:34:06
Bal Maskesi İle Cildinizi Güzelleştirin | Alemi Kadın: […] Bay veya bayan ayrımı olmaksızın yaş ilerledikçe, ciltte yaşlılığa
2020-08-31 14:18:11
Kaş Kaldırma | Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri: […] Kaş Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:15:44
Kaş Jeli Nasıl Kullanılır | Alemi Kadın: […] Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:11:20
DMCA.com Protection Status Ada Creative