Evdeki Halılar Hangi Aralıklarla Yıkamaya Verilmeli

Evdeki Halılar Hangi Aralıklarla Yıkamaya Verilmeli

Kadınlar için yaz mevsimi hem yoğun temizlikle geçilen hem de kışa hazırlık yapılan bir dönem olarak bilinir. Fakat yaşadığımız olağanüstü süreç nedeniyle kadınların temizlik noktasında ince eleyip sık dokudukları görülüyor. Çünkü Covid-19 salgını nedeniyle insanların hijyen koşullarına ve temizliğe verdikleri önem ortadadır. Pandemi süreciyle birlikte ailelerin oldukça tedirgin olduğu ve yaşanan bu durumunda ev hanımlarının temizlik koşullarını yeniden değerlendirmelerine neden oluyor.

Bu nedenle halıların yıkanması ve daha hijyenik hale gelmesi son derece önemli bir konudur. Standartları yüksek bir yıkama işlemi ile istenilen hijyen sağlanabilmektedir. Yılın belli dönemlerinde yıkamaya verilen halıların yıkanma sıklığı ise halıların kullanım derecesine göre değişmektedir. Eğer halılar yalnızca kış mevsiminde kullanılıyorsa bir defa yıkanmasında sakınca yoktur. Fakat her mevsim halı kullanılana bir yerde yaşanıyorsa yılda iki hatta üç defa yıkamaya vermek gereklidir. Hijyen açısından halıların sık sık yıkatılması önemli bir detaydır.

İlgili Link : Halı Üzerinden Leke Çıkarma Yöntemleri

Halıların Evde Yıkanması Hijyen Açsından Yeterli mi?

 

Aileler halılarını kendileri de yıkayabilirler. Ailelerin balkonları ya da banyoları yeterli büyüklük ve genişliğe sahip ise halı yıkama işlemlerini kendileri de yapabilirler. Fakat bazı kişiler halılarını kendileri yıkamaları durumunda virüs, bakteri ve mantar gibi gözle görülmeyen canlıların temizlenip temizlenmediği ile ilgili endişelerini ifade ediyorlar. Bu durum uzmanlar tarafından halıların yıkanmasında biri sorun olmadığını kadınların temizlik noktasında kendilerine güvenmeleri durumunda yeterli olacağını ifade ediyorlar.

 

Halı Yıkatmak Mantıklı mı?

 

Halıların yıkatılması ile ilgili herhangi bir sorun bulunmuyor. Ailelerin kendilerini yıpratmak yerine halılarını yıkatmaları daha mantıklı bir hamle olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü halı yıkama işlemi sonrasında ev halkının oldukça fazla yorulması, kurutma noktasında sıkıntı yaşamaları halıların fabrikalarda ya da halı yıkama merkezlerinde yıkatılmasının daha mantıklı olduğunu gösteriyor.

 

Yılda İki Kez Halı Yıkama

 

Uzmanlar tarafından yılda bir kez halıların yıkanması, tozunun alınması ve dezenfekte edilmesi yeterli görülüyor. Fakat gönüllerinin rahat etmesini isteyen aileler yılda iki kez de halılarını yıkatabilirler. Hatta ekonomik olarak kazanç elde etmeyi planlayan aileler halılarını evlerinde de yıkayabilirler.

 

Kadınlar için yaz mevsimi hem yoğun temizlikle geçilen hem de kışa hazırlık yapılan bir dönem olarak bilinir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative