Diyette İlk Hafta Kilo Verememek Moralinizi Bozmasın

Diyette İlk Hafta Kilo Verememek Moralinizi Bozmasın

Diyet dönemlerinde çok güzel kilo verilirken, bazı durumlarda aniden kilo vermenin durması ya da yavaşlaması gibi duraklamalar yaşanmaktadır. Pek çok kişi için moral bozucu olan bu durum aslında sürecin normal bir aşaması olmaktadır.  

Diyette bu gibi yavaşlama durumlarına plato dönemi denmektedir. Bunun en büyük sebebi ise kilo verirken, ilk önce organların etrafında ki yağ tabakalarının yakılmasıdır.

Normalde diyetlerde yağ oranı ile bağlantılı olarak kilo vermek en sağlıklı kilo verme biçimidir. Vücudun yağ oranı ile bağlantılı bir şekilde kilo verilmesi, bir yerden sonra kilo verilmiyormuş gibi bir intibaa bırakmaktadır.

Diyetin ilerleyen süreçlerinde vücutta ki yağ miktarına bağlı olarak, kilo verilmesinin yavaşlaması da gayet doğal olan bir durumdur. Kilo vermeyi zorlaştıran bir diğer etkende, diyet yaparken alınan kalori miktarlarının devamlı bir şekilde değişkenlik göstermesidir.

Bu nedenle alınan kalorilerin belli bir istikrarla seyretmesi, diyet sırasında kilo kaybını hızlandıracaktır. Diyette kilo verilmesini kolaylaştıran en büyük etkenlerden biri de uygulanan diyetle beraber gerekli olan egzersizlerinde yapılmasıdır.

Çünkü diyetle beraber yapılan egzersizler, vücutta ki yağların daha çabuk eritilmesini sağlamaktadır. Bu nedenlerde sağlıklı bir diyet için egzersiz yapmak şarttır.

Diyet yaparken kilo vermeyi kolaylaştırmanın ve yağ yakımını hızlandırmanın bir diğer yolu da yaşam tarzına dikkat etmektedir. İyi bir uyku düzenine sahip olunması, kilo vermeyi kolaylaştıran en büyük etkenlerden biridir.

Ne az ne de çok kararında olan bir uyku kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Ek olarak uykusuzluk durumları stres hormonlarının artmasına sebebiyet vermektedir. Stres hormonlarının artması ise büyük oranda kilo artışına neden olabilmektedir.

Diyet yaparken çok az yememekte gerekmektedir. Çünkü az yemek yenilmesi, vücutta bir alarm olarak algılanıp, yağ birikim oranının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenlerle düzenli ufak öğünlerin, diyet sırasında ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Düzenli bir öğün akışı için, günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün yapılması, metabolizmanın iyi çalışmasını ve daha çabuk kilo vermeyi sağlayacaktır. Akşam yemeklerinin en geç saat 19:00 sıralarında yenmesi de önemli bir noktadır. Doğru olmayan beslenme biçimleri de kilo vermeyi zorlaştırmaktadır.

Bir diyetin aç bırakması, kas dokusunun zayıflamasına yol açmaktadır. Böylelikle yağlar değil, kaslar erimiş olmaktadır. Bu da sağlıksız bir diyet anlamına gelmektedir. Kasların erimesine yol açan diyet uygulamaları, aynı zamanda metabolizma hızının düşmesine de neden olmaktadır. Bu da kilo verilmesini zorlaştıran etkenlerden biri olmaktadır.

Diyet dönemlerinde çok güzel kilo verilirken, bazı durumlarda aniden kilo vermenin durması ya da yavaşlaması gibi duraklamalar yaşanmaktadır.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative