Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Oluşur?

Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Oluşur?

Bursa Diş Klinikleri tarafından verilen bilgiye göre, ağız ve diş sağlığının fiziksel birçok hastalığa sebep olduğu ya da tetiklediği artık bilinen bir gerçek. Hepimizin ağız boşluğunda yer alan bakteriler, aldığımız gıdalarla birleştiğinde ağız içinde bazı asitlerin oluşmasına sebep olur.

 

Bu asitler doğru bir ağız ve diş bakımı ile uzaklaştırılamazsa dişin sert yüzey tabakası yani minesi zarar görür ve dişlerde önce delikler sonra da çürük meydana gelir. Çürük, sıklıkla arka dişlerin çiğneyici kısmında ve dişlerin birleştiği noktalarda oluşur.

 

 

Diş Çürüğünden Korunma Yolları Nelerdir?

 

 

Öncelikle dişler sabah ve akşam günde iki kez fırçalanmalı, beraberinde diş ipi kullanılmalıdır bu diş bakımının olmazsa olmazlarındandır. Diş fırçası seçimine dikkat edilmeli, diş fırçası orta sertlikte ya da yumuşak olmalı ve 3 ayda bir değiştirilmelidir. Florürlü diş macunları seçilmeli, diş macunu fırçaya sürüldüğünde su ile ıslatılmamalı, kuru olarak kullanılmalıdır.

 

Şekerli ya da abur cubur gıdalar tüketilmemelidir. Dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet ya da ağrı olduğunda diş hekimine başvurulmalıdır. Altı ayda bir mutlaka Bursa Diş Klinikleri ziyaret edilip, dişler kontrol ettirilmelidir.

 

 

Diş Çürükleri Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Bursa Diş Klinikleri, dişin durumuna göre dolgu, florür ya da kanal tedavisi uygular, hangi uygulamanın yapılacağına hekiminiz karar verir. Dolgular, kompozit ve amalgam dolgu olmak üzere ikiye ayrılır. Dişlerimiz, beden sağlığımız için en önemli kısımdır bu yüzden bakımına ve korunmasına azami özen göstermek zorundayız. İlgili Link: Ağız Kokusu Nedenleri

 

Bursa Diş Klinikleri tarafından verilen bilgiye göre, ağız ve diş sağlığının fiziksel birçok hastalığa sebep olduğu ya da tetiklediği artık bilinen bir gerçek.
Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Göz Rengini Değiştirme | Alemi Kadın: […] İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği […]
2020-09-04 10:16:32
2020-08-31 14:44:34
Gece Makyajı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın: […] Arzu ederseniz göz çevrenize özel serum ya da extra
2020-08-31 14:34:06
Bal Maskesi İle Cildinizi Güzelleştirin | Alemi Kadın: […] Bay veya bayan ayrımı olmaksızın yaş ilerledikçe, ciltte yaşlılığa
2020-08-31 14:18:11
Kaş Kaldırma | Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri: […] Kaş Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:15:44
Kaş Jeli Nasıl Kullanılır | Alemi Kadın: […] Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:11:20
DMCA.com Protection Status Ada Creative