Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Oluşur?

Diş Çürüğü Nedir, Nasıl Oluşur?

Bursa Diş Klinikleri tarafından verilen bilgiye göre, ağız ve diş sağlığının fiziksel birçok hastalığa sebep olduğu ya da tetiklediği artık bilinen bir gerçek. Hepimizin ağız boşluğunda yer alan bakteriler, aldığımız gıdalarla birleştiğinde ağız içinde bazı asitlerin oluşmasına sebep olur.

 

Bu asitler doğru bir ağız ve diş bakımı ile uzaklaştırılamazsa dişin sert yüzey tabakası yani minesi zarar görür ve dişlerde önce delikler sonra da çürük meydana gelir. Çürük, sıklıkla arka dişlerin çiğneyici kısmında ve dişlerin birleştiği noktalarda oluşur.

 

 

Diş Çürüğünden Korunma Yolları Nelerdir?

 

 

Öncelikle dişler sabah ve akşam günde iki kez fırçalanmalı, beraberinde diş ipi kullanılmalıdır bu diş bakımının olmazsa olmazlarındandır. Diş fırçası seçimine dikkat edilmeli, diş fırçası orta sertlikte ya da yumuşak olmalı ve 3 ayda bir değiştirilmelidir. Florürlü diş macunları seçilmeli, diş macunu fırçaya sürüldüğünde su ile ıslatılmamalı, kuru olarak kullanılmalıdır.

 

Şekerli ya da abur cubur gıdalar tüketilmemelidir. Dişlerde sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet ya da ağrı olduğunda diş hekimine başvurulmalıdır. Altı ayda bir mutlaka Bursa Diş Klinikleri ziyaret edilip, dişler kontrol ettirilmelidir.

 

 

Diş Çürükleri Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Bursa Diş Klinikleri, dişin durumuna göre dolgu, florür ya da kanal tedavisi uygular, hangi uygulamanın yapılacağına hekiminiz karar verir. Dolgular, kompozit ve amalgam dolgu olmak üzere ikiye ayrılır. Dişlerimiz, beden sağlığımız için en önemli kısımdır bu yüzden bakımına ve korunmasına azami özen göstermek zorundayız.

 

İlgili Link: Ağız Kokusu Nedenleri

 

Bursa Diş Klinikleri tarafından verilen bilgiye göre, ağız ve diş sağlığının fiziksel birçok hastalığa sebep olduğu ya da tetiklediği artık bilinen bir gerçek.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative