Çocuklar Neden Çok Sık Hastalanır

Çocuklar Neden Çok Sık Hastalanır

Çocukların sık hastalanma nedenleri, yaşlara göre değişkenlik gösterir. Bebeklik dönemi, yeni doğan ve bir yaşına kadar olan dönemlerde farklı sebeplerden ötürü meydana gelebilecektir. Bebek sarılığı yeni doğan bebeklerde sık görülebilecek bir olaydır. Rutin kontroller sonucunda bebeği muayene eden doktor fark edip gerekli tedavi için hastanede alıkoyabilecektir. Ayrıca, şiddetli karın ağrıları da yeni doğan bebeklerde üç ile altı aylık dönemlerde oluşabilecek rahatsızlıklar arasındadır. Annenin doğru beslenmesi ve bebeğin sırt ve karnına yapılacak masajlar ile rahatlama sağlanacaktır. Şayet bebeklerdeki karın ağrıları çok şiddetli oluyorsa bu durum kolik olarak nitelendirilir. Doktorun tavsiye ettiği ilaçların kullanılması önerilir. Kolik ağrıları da altı aydan sonra geçecek olan karın ağrılarıdır.

 

 

Çocukluk Çağında Sık Karşılaşılan Rahatsızlıklar

 

Çocukluk çağında karşılaşılan rahatsızlıkların başında, soğuk algınlıkları ilk sırada gelmektedir. Özellikle, kreş ve anaokuluna giden çocuklarda sık görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu dönem çocukları, sürekli birbirleri ile etkileşim halinde bulunmalarından ötürü, bakteri ve virüsleri kolayca bulaştırırlar. Ortak oyuncak kullanımı, ellerin ağza sık götürülmesi ve el yıkama alışkanlığının tam oturmamış olması da bunda etkendir. Nezle ve soğuk algınlığı için geçecek olan süre bir haftayı bulabilecektir. Burun akıntısı ve hafif ateş seyredebilecektir. Gripte ise daha yüksek ateş olabilecektir. Ateş olan rahatsızlıklarda doktora götürülmesi tavsiye edilir. İhmal edilen ve ilaç verilmeyen rahatsızlıklar, orta kulak iltihabı ve boğaz ağrısı ile daha da uzun geçecektir. Özellikle, çocuklarda kulak ağrısı şikâyetleri görüldüğü takdirde zaman kaybetmeden doktora götürülmesi tavsiye edilmektedir.

 

Çocuk Rahatsızlıklarının İhmal Edilmemesi

 

Çocuk rahatsızlıklarının hiçbiri ihmale gelmeyecek kadar önemli rahatsızlıklardır. Kızamık, kabakulak, suçiçeği gibi çocuk hastalıklarının aşısı yapılmış olsa bile geçirilmeyeceğine dair bir bulgu yoktur. Sadece aşı olmayan çocuklara nazaran çok daha hafif bir şekilde geçirilecektir. Çocuklarda ateşe bağlı havale görülme olasılığı da altı ay ile beş yaş arasında daha yüksek bir orana sahiptir. Ender görülmekle birlikte bazı çocukların ateşe duyarlılığı daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle, yüksek ateşe karşı doktora başvurmak ve tedaviyi destekleyecek ateş düşürücü ilaçların kullanılması önerilmektedir. İlgili Link: Çocuk Sahibi Olmak İçin En Uygun Zaman

 

Çocukların sık hastalanma nedenleri, yaşlara göre değişkenlik gösterir. Bebeklik dönemi, yeni doğan ve bir yaşına kadar olan dönemlerde farklı sebeplerden ötürü meydana gelebilecektir.
Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Göz Rengini Değiştirme | Alemi Kadın: […] İlgili Link : Göz Kapağı Estetiği […]
2020-09-04 10:16:32
2020-08-31 14:44:34
Gece Makyajı Nasıl Yapılır | Alemi Kadın: […] Arzu ederseniz göz çevrenize özel serum ya da extra
2020-08-31 14:34:06
Bal Maskesi İle Cildinizi Güzelleştirin | Alemi Kadın: […] Bay veya bayan ayrımı olmaksızın yaş ilerledikçe, ciltte yaşlılığa
2020-08-31 14:18:11
Kaş Kaldırma | Ameliyatsız Kaş Kaldırma Yöntemleri: […] Kaş Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:15:44
Kaş Jeli Nasıl Kullanılır | Alemi Kadın: […] Jeli Nasıl Kullanılır Kalıcı Kaş Şekillendirme Nedir
2020-08-31 14:11:20
DMCA.com Protection Status Ada Creative