Candida Mantarı

Candida Mantarı

Tipik olarak ağızda, bağırsaklarda ve ciltte küçük miktarlarda bulunur. Normal seviyelerde mantar problemli değildir. Vücutta dengeli bir şekilde olması hiçbir sorun yoktur. Ancak candinanın vücuttaki dengesizliği çeşitli enfeksiyonlara neden olur. Aslında Candida, insanlarda mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedenidir. Mantar enfeksiyonu vücudun sıcak, nemli bölgelerinde gelişir ve semptomlar şunları içerebilir:

 

 • Kötü koku, vajinal akıntı ve beyazımsı lezyonlar,
 • Etkilenen bölgelerde kızarıklık, kaşıntı ve şişlik
 • Ağrılı cinsel ilişki ve idrara çıkma

 

Bir dizi faktör enfeksiyona neden olabilir; Bunlardan biri, genellikle Candida sayılarını sıkı bir şekilde kontrol altında tutan yararlı mikroorganizmaların sayılarının artan patojenik mikroorganizma sayısını kontrol edemediği zamandır. Çoğunlukla Candida albicans olmak üzere Candida mantarlarının neden olduğu bir mantar enfeksiyonudur. Candida, vücudun bağışıklık savunma sistemi tarafından iyi yönetilir. Doğal bakterilerin dengesi bozulduğunda ve bağışıklık sistemi tehlikeye girdiğinde, maya enfeksiyonu gelişmeye başlar ve çeşitli semptomlara neden olur.

Candida Mantarı Belirtileri

 

Mantar enfeksiyonuna, Candida olarak bilinen belirli bir maya türü neden olur. Vücutta az miktarda maya bulunmasına rağmen, Candida aşırı çoğaldığında maya enfeksiyonu oluşur. Çoğu maya enfeksiyonuna Candida albicans neden olur. Deri, ağız, cinsel organlar, boğaz ve kan gibi vücudun farklı bölgelerini etkileyen mantardır. Sindirim sorunları, ruh hali değişimleri, beyin sisi, baş ağrıları, cilt sorunları, bağışıklık sorunları, yorgunluk, bitkinlik, kilo alma gibi bu semptomların tümü ortak bir nedene bağlıdır. Bunun nedeni de Candida mantarı olarak adlandırılır. Candida Albicans bir mantardır, özellikle bir mayadır. Normalde sindirim yolunda ve vücudun diğer bölgelerinde herhangi bir zarara neden olmadan yaşar.

Candida’nın amacı, sindirime ve besin emilimine yardımcı olmanın yanı sıra zararlı bakterileri tanıyarak ve yok ederek bağışıklık sistemine yardımcı olmaktır. Candida’ya sahip olabileceğinizi gösteren belirtiler ise;

 

 • Kalıcı gaz, geğirme, şişkinlik, kabızlık veya ishal ve mide krampları, sindirim sisteminizdeki sağlıklı bakteri eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.
 • Candida’yı teşhis etmenin zor olmasının nedenlerinden biri, kandida semptomlarının çoğunun duygu durum bozuklukları da dâhil olmak üzere diğer durumlarda ortak olmasıdır.
 • Devam eden cilt enfeksiyonları veya iltihaplanma tedavi edilebilir, ancak aynı zamanda sistemik bir kandida enfeksiyonunuz olduğuna dair bir işaret olabilir.
 • Ayak tırnağındaki mantar, aynı kandida türünden kaynaklanan yaygın maya enfeksiyonlarıdır. Deri döküntüleri gibi rahatsız edici semptomlarla kendini gösterebilir.
 • Cilt kuruluğu, kırmızı lekeler, akne, sivilce, kurdeşen, kızarıklık, ciltte kaşıntı, egzama, sedef hastalığı gibi sebeplerin altında Candida yatabilir.
 • Candida sinüsleri etkiler ve kalıcı bir öksürük, geniz akıntısı, tıkanıklıkta artış, mevsimsel alerjiler ve genel grip benzeri semptomlarla sonuçlanabilir.
 • İdrar yolunda veya vajinada tekrarlayan enfeksiyonlar, sistemik bir kandida sorununun işareti olabilir. Candida eşler arasında cinsel yolla bulaşabilir; Özellikle kadınlar için, aktif bir enfeksiyon sırasında sıkı oturan iç çamaşırlarından ve sıcak banyodan kaçınarak riski azaltmak önemlidir.
 • Candida kilo alımına, maya enfeksiyonlarına, üreme organları sorunlarına, kronik yorgunluğa, düşük libidoya ve iştahsızlığa neden olabilir. Sağlıklı uyku düzenine rağmen mevcut olan yorgunluk veya bitkinlik hissi, sağlıksız bir sistemin enfeksiyonla savaşmasından kaynaklanan kronik yorgunluk sendromunun bir belirtisi olabilir.

Candida Tedavisi

 

Candida Mantarı Nedir

Candida mantarı tedavisi, etkilenen bölgeye bağlı olarak değişir. Bu nedenle bu rahatsızlığı tedavi etmek için öncelikle rahatsızlığın nedeni belirlenmelidir. Candida enfeksiyonlarının çoğunu cildinizi temiz ve kuru tutarak, antibiyotikleri sadece doktorunuzun önerdiği şekilde kullanarak ve doğru beslenme dâhil sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek önleyebilirsiniz. Diyabetli kişiler kan şekerlerini sıkı kontrol altında tutmaya çalışmalıdır. Bastırılmış bir bağışıklık sisteminiz varsa, bu yiyeceklerden çok fazla yemek, enfeksiyonu artırabilir. Candida tipik olarak yaşamı tehdit etmez, ancak tedavi edilmezse yayılabilir ve sonunda kan dolaşımına ulaşabilir. Candida, insanlarda mantar enfeksiyonlarının en yaygın nedenidir. Yayılmasını ve daha ciddi komplikasyonlara neden olmasını önlemek için candidayı erken tedavi etmek önemlidir.

 

İlgili Link: Calpol Şurup

Candida enfeksiyonunun başlamasını önlemek için ne yapılabilir?

Bu tip mantarın yayılmasını önlemek için;

  • Cildinizi temiz ve kuru tutun.
  • Sağlıklı yiyecekler yiyin ve diyetinize bağlı kalın.
  • Antibiyotikleri yalnızca doktorunuzun talimatına uygun olarak alın.
  • Kan şekeri seviyesini kontrol altında tutun.
  • Enfeksiyonlarla etkili bir şekilde savaşabilmesi için bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
  • Alkol gibi maya içeren yiyecekleri tüketmeyin.

 

Candida mantarı tipik olarak ağızda, bağırsaklarda ve ciltte küçük miktarlarda bulunur. Normal seviyelerde mantar problemli değildir.

Bu yazıyı oylamak için yıldızlara tıklayın.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsor
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
DMCA.com Protection Status Ada Creative